Aktualności wróć do listy
09.01.2018

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) – co to właściwie jest

Obecnie coraz częściej mówi się o konieczności kształcenia się przez całe życie. Oczywiście wielu z nas buntuje się wewnętrznie na hasło, że zamiast w końcu odpocząć, na emeryturze powinien znów się edukować. Jednak korzyści związane z kształceniem przez całe życie przeważają nad mankamentami.
Jakie Uniwersytety Trzeciego Wieku? Przecież mamy XXI wiek... Skąd to się wzięło?

Nie do końca najnowszy wymysł

Wbrew powszechnym opiniom, Uniwersytety Trzeciego Wieku nie są nowym pomysłem. Pierwsze tego rodzaju instytucje powstawały w Europie Zachodniej już ponad 40 lat temu. Co ciekawe Polska była trzecim krajem na świecie (po Francji i Belgii), w którym idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku była krzewiona – pierwsza taka instytucja powstała już w 1975 roku. Prawdziwa ekspansja tego rodzaju instytucji miała miejsce w Polsce w latach 90’, niemniej ogromnym, a wręcz rosnącym zainteresowaniem cieszą się po dziś dzień.
Pomysł UTW stanowi odpowiedź na zjawisko starzenia się społeczeństwa, czyli wzrostu liczby osób w wieku poprodukcyjnym w stosunku do osób młodszych, przy jednoczesnym marginalizowaniu tych osób czy wręcz ich wykluczeniu.
Powołanie rozmaitych instytucji o charakterze UTW, miało umożliwić zaspokojenie potrzeb współczesnych Seniorów – w tym możliwości realizacji młodzieńczych marzeń, uzupełnienia braków w wiedzy, powstałych na wcześniejszych etapach edukacji, jak też związanych z dynamicznym postępem technicznym, czy naturalnej u każdego człowieka, potrzeby poznawania świata. Ważnym elementem jest też motywacja do dalszego działania oraz możliwość nawiązywania i podtrzymywania więzi towarzyskich.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
AvistaRytm naszych serc
2.
Danuta WiśniewskaDziękować warto
3.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
4.
StachSłona łza
5.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
6.
Mateusz Troll i PrzyjacieleDziś przepraszam
7.
FrejeLetni czas
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
11.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
14.
Zespół Ed-KaLepsze dni
15.
Katarzyna MakulaZnajdę człowieka w człowieku