Aktualności wróć do listy
13.04.2018

By dziecko dbało na naszą Planetę...

W kwietniu często mówi się o dobru naszej wspólnej planety. W mediach słyszymy sporo nudnych i dla nas nic nie znaczących haseł dotyczących dbałości o nią. Skoro dla nas są nudne i bez znaczenia, obawiać się można, że tym bardziej dla naszych dzieci. Z drugiej strony pamiętajmy, że jednym z naszych głównych zadań jest nauczenie naszych dzieci szacunku do przyrody.
Łatwo mówić o szacunku do przyrody. No, ale jak nauczyć go w praktyce? Czy tym nie powinna zająć się szkoła? Oczywiście tak – niemniej nie możemy zwalać na nią wszystkiego i całkowicie się na nią spuszczać. Bez działań z naszej strony, odpowiedniej postawy (i to już wobec dużo młodszych dzieci), raczej szkolna edukacja w tym aspekcie niewiele pomoże. Co więc możemy zrobić?
Oto kilka naszych wskazówek.
Wspólnie chrońcie środowisko naturalne
  • Nieustannie przypominaj dziecku, że nie wolno pod żadnym pozorem niszczyć czy zrywać roślin chronionych, ale bez potrzeby nie powinno niszczyć się żadnych roślin.
  • Zadbajcie zimą o dokarmianie ptaków.
  • Latem zapewnijcie ptakom i innym zwierzętom źródła wody – ustawcie w ogródku poidełka dla ptaków i innych zwierząt, ewentualnie jakąś miskę z wodą dla zabłąkanego kociaka.
  • Absolutnie, pod żadnym pozorem nie pozwalaj na jakiekolwiek niszczenie przez dziecko naturalnych siedlisk zwierząt, ich gniazd, itp., nie wspominając o jakiejkolwiek przemocy wobec nich. Oczywiście Twojego własnego zachowania również to dotyczy.
  • Przybliż dziecku (choć w zarysie) obieg wody i innych substancji w przyrodzie. Wytłumacz, że w przyrodzie nic nie ginie i nie znika na zawsze. To, że np. wodę zanieczyścimy w jakiś sposób spowoduje szereg konsekwencji, które będą ciągnąć się przez lata i sami będziemy za nie płacić w różny sposób…
  • W obecności dziecka nie wolno Ci nawet pomyśleć o wyrzucaniu odpadów w lesie (czy innych miejscach do tego nieprzeznaczonych), a co dopiero ich wyrzucać. Przejeżdżając samochodem obok jakiś porzuconych worków, piętnuj tego rodzaju zachowania.
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
StachSłona łza
2.
FrejeLetni czas
3.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
4.
Damian HoleckiOna i ja
5.
AvistaRytm naszych serc
6.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
7.
Darek NowickiŻółte tulipany
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
Zespół Ed-KaLepsze dni
11.
Mona Lisa & Renato MontiQuanto Amore
12.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
13.
Arkadia BandTam dom Twój, gdzie serce Twoje
14.
Ania i KarolMuzyka ma magiczną moc
15.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk na basenie i w basenie [głosujemy raz na dobę]