Aktualności wróć do listy
01.06.2017

Jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu... czyli zakup żarówki

O kurcze! Lampa nagle nie świeci, a nie mam w domu żarówki! I znów iść do sklepu… I wtedy się zacznie… Czas zapakować plecak, zapas żywności i wyruszyć na podbój marketów (raczej troszkę czasu nam tam zejdzie)…
Wydaje się, że zakup żarówki w dzisiejszych czasach jest czynnością banalną i nieskomplikowaną. Jednak to nie do końca prawda. Wybór w sklepach jest imponujący (no, może za wyjątkiem żarówki, która akurat jest nam potrzebna), ceny zróżnicowane, a parametry żarówek mogą nas doprowadzić do bólu głowy.
Jak pisaliśmy w ostatnim artykule, obecnie na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów żarówek. Każdy z nich ma swoje wady i zalety…

Co w końcu wybrać

Wszystko zależy od tego, do czego nam żarówka jest potrzebna. W tym momencie połowa z nas puka się w czoło i myśli nad zgryźliwą ripostą. No, bo niby do czego służy żarówka, jeśli nie do świecenia. Ale pytanie brzmi, co chcemy oświetlać, jak używamy tego światła (włączamy je i wyłączamy co chwilę czy też włączamy raz wieczorem i świecimy przez kilka godzin), gdzie umieszczona jest lampa oraz jaki obszar ma oświetlać i jaki kształt ma sama lampa (brzmi prawie jak specyfikacja nowego samochodu, ale to prawda). Inna żarówka będzie nam potrzebna w lampce nocnej przy łóżku, inna w salonie, jeszcze inna w okolicach lustra w łazience, jeszcze inna w lampce na biurku (i akurat moc tej żarówki to najmniejszy problem).

Pamiętając o środowisku

Troska o dobro środowiska i naszą kieszeń przemawia na rzecz energooszczędnych źródeł światła – ale ich głównym mankamentem jest spory jednorazowy koszt, jaki musimy ponieść. A dbałość o środowisko naturalne – jest w pewnym stopniu dyskusyjna.
Nikt nie neguje faktu, że żarówki energooszczędne, poprzez mniejsze zużycie energii z pewnością przyczyniają się do zaoszczędzenia jej zasobów. Ich dłuższa żywotność też teoretycznie przykłada się do zmniejszenia objętości wytwarzanych przez nas odpadów. Problem w tym, że zwłaszcza świetlówki kompaktowe wypełnione są specjalnym gazem, dzięki któremu świecą, ale też stanowią poważny problem z punktu widzenia utylizacji. O ile tradycyjna żarówka to raptem kawałek szkła i metalu, w świetlówce kompaktowej znajdują się substancje toksyczne. I właściwie każdą taką zużytą świetlówkę powinniśmy zanieść do punktu odbioru. Jeśli jednak przez nieuwagę wylądują na wysypisku śmieci (albo w jeszcze mniej odpowiednim miejscu, są właściwie tykającą bombą ekologiczną). Z ekologicznego punktu widzenia zdecydowanie najmniej problematyczne są natomiast żarówki ledowe – zarówno bardzo niskie zużycie energii, jak też niewielkie zagrożenie dla środowiska w momencie utylizacji.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę