Aktualności wróć do listy
12.06.2018

Nadeszły upały – pamiętaj o zwierzętach

W tym roku pogoda postanowiła zaszaleć. Po dwóch raczej chłodnawych i wilgotnych sezonach możemy poczuć się jak w Afryce.
O ile sucha słoneczna pogoda dla wielu z nas stanowi właściwie spełnienie najskrytszych marzeń (choć wielu z nas jest nieco zbyt ciepło lub mamy problemy z powodu alergii) nieco mniej entuzjastycznie aurę tę przyjmują zwierzęta. Powiedzmy wprost – dla wielu z nich pogoda jest śmiertelnym zagrożeniem.
Zwierzęta domowe
Choć w telewizji, radiu, prasie i na portalach internetowych roi się od apeli o rozsądek i pamiętanie o naszych zwierzach w te upalne dni, niestety wielu z nas wychodzi z założenia, że ma w domu małego cyborga, który doskonale znosi temperatury w przedziale od -50 do +60 st. C. Otóż nie.
O czym należy bezwzględnie pamiętać?
  • Nigdy nie zamykajmy zwierząt w rozgrzanym samochodzie – o tym słyszymy codziennie i niestety codziennie zdarzają się wypadki, w których zwierzaki pozostawiamy w rozgrzanym samochodzie, w przypadku większych sadystów na domiar złego w bagażniku. Psy, koty i inne małe domowe ssaki, ptaki itp. mają inny system termoregulacji niż my. Dla nas samych siedzenie w nawet w gorącym pomieszczeniu, biurze czy nawet kościele prowadzi do zasłabnięcia lub jego krawędzi. Ale my mamy jeszcze jakieś pole manewru i w dodatku się pocimy. Zwierzak w rozgrzanym aucie nie ma gdzie się ruszyć, sam nie otworzy sobie okna (co w rozgrzanym aucie i tak nic nie da), nie schłodzi się potem. Jeśli wiemy, że nie możemy gdzieś wejść ze zwierzakiem, nie bierzmy go z sobą lub wybierzmy się z osobą towarzyszącą, która np. poczeka z pieskiem czy kotem np. w cieniu przed budynkiem.
  • Pamiętajmy o zapewnieniu zwierzakom stałego dostępu do wody – wielu z nas w taki upał już kilka minut po wyjściu z domu musi się napić wody lub choć przepłukać usta. A co ma zrobić zwierzak, który ma inny system termoregulacji? Wybierając się w podróż czy nawet na spacer z naszym pupilem nie zapomnijmy by wziąć ze sobą choć trochę wody w butelce i jakieś naczynie (choćby jednorazową miskę, w przypadku małego zwierzaka nawet szeroki kubek czy wielką nakrętkę np. z masła orzechowego) i pozwólmy mu od czasu do czasu napić się.
Kto fajruje w czerwcu?
Kto fajruje w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
2.
AvistaRytm naszych serc
3.
StachSłona łza
4.
FrejeLetni czas
5.
Tim FabianMój Aniele
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
10.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
11.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
12.
Zespół Ed-KaLepsze dni
13.
Kola i JulaPozwolił los
14.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
15.
Arkadia BandTam dom Twój, gdzie serce Twoje

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem [głosujemy raz na dobę]