Aktualności wróć do listy
25.02.2017

Korzenie Śląskich Szlagierów

Muzyka country wywodzi się z tradycji amerykańskich kowbojów, jazz i blues również mają korzenie w Ameryce Północnej, stosunkowo łatwo możemy wskazać korzenie kilku innych gatunków muzyki… Jakie są natomiast korzenie oraz obecne inspiracje na Śląskim Rynku muzycznym?
Pomimo, że śląska muzyka należy chyba do najmłodszych nurtów muzycznych, trzeba przyznać, że jej rodowód jest bogaty, a nasz rynek obecnie jest bardzo bardzo bardzo rozbudowany.

Na biesiadną nutę

Jak już kilkukrotnie pisałam w Śląskich Przebojach, właściwie pod względem kategorii muzycznych bardzo trudno określić, gdzie przyporządkować można Śląską Muzykę. Niewątpliwie (podobnie, jak przypadku wielu innych nurtów), początków możemy doszukiwać się w muzyce ludowej – jej wyraźne wpływy wciąż słyszymy w kompozycjach typowo biesiadnych, które cieszą się nadal sporą popularnością, a swój renesans przeżywają co roku zwłaszcza przy okazji różnych biesiad, jak Oktoberfesty czy barbórkowe karczmy piwne. W piosenkach takich teksty najczęściej wykonywane są w gwarze, utrzymane są najczęściej w rytmie walczyków, polek, słyszymy w nich wyraźne brzmienia akordeonu i instrumentów dętych. Często wplecione są w nie wyraźne motywy z piosenek ludowych. Z drugiej strony pojawiają się tutaj doskonale znane nam piosenki ludowe, ale z zupełnie nowych, często niespodziewanych aranżacjach. O ile obecnie melodii takich powstaje znacznie mniej, niż z początku naszego rynku, nadal cieszą się sporą popularnością.

Niemiecka Volksmusik

Początkowo na śląskim rynku muzycznym bardzo wyraźne były inspiracje również muzyką niemiecką – uściślając niemieckimi szlagierami. W latach 90’ wielu rodzimych wykonawców z chęcią wykonywało wręcz covery popularnych niemieckich szlagierów, bądź też piosenki utrzymane w ich stylu. Obecnie w twórczości niektórych śląskich wykonawców nadal pojawiają się tego rodzaju inspiracje, niemniej pojawiają się coraz rzadziej (np. na drugiej płycie Zespołu Bez Nazwy, czy na płytach Zespołu Metrum). Pod względem stylistycznym najczęściej są to piękne melodie taneczne oraz nastrojowe ballady. Warto zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwym paradoksem – zdecydowana większość reprezentantów młodego pokolenia, jak też spora część osób w średnim wieku deklaruje ogromną niechęć do niemieckich szlagierów (uważa, że nie da się ich słuchać – co zapewne wiąże się z luźnym skojarzeniem z bardzo ludowymi szlagierami z lat 50’ oraz niechęcią do samego języka niemieckiego), tymczasem słysząc te same lub utrzymane w tej samej stylistyce piosenki śląskich Artystów (niekoniecznie w gwarze śląskiej), często jest tymi samymi piosenkami wręcz zachwycona. Co ciekawe niemieckie melodie znalazły się (na początku kariery) w repertuarze większości czołowych Artystów Śląskiej sceny muzycznej, nawet tych, których w ogóle nie kojarzymy z tym nurtem – jak choćby Jacek Silski, Mona Lisa, Bernadeta Kowalska, Damian Holecki. Z drugiej strony pojawiają się Artyści, którzy próbują przełamać tę niechęć do języka niemieckiego, jak też otworzyć się na szerszy rynek, w związku z czym w ich repertuarze pojawiają się piosenki wykonywane w języku niemieckim (a nawet całe płyty) – dotyczy to choćby wykonawców mieszkających od lat w Niemczech, jak Andy & Lucia, Adi, Die Silinger. Pojedyncze piosenki pojawiają się jednak też repertuarze innych Artystów – Jesiki (Fliegen) czy Damiana Holeckiego (Ganz in Weiss).

Włochy i Francja

Wsłuchując się uważniej w twórczość rodzimych Artystów, można usłyszeć też inspiracje choćby nieco starszą muzyką włoską czy francuską. Brzmienia takie wychwycimy w repertuarze wielu wykonawców, jak choćby Karpowicz Family.

W kowbojskim stylu – country

Nie brak też inspiracji czy wręcz twórczości utrzymanej w klimacie amerykańskiej muzyki country – tutaj za prekursorów wskazać należy Gang Marcela oraz Mariusza Kalagę, którzy nawiązują do tych nurtów od wielu lat. Tym samym możemy zaryzykować twierdzenie, że muzyka taka współtworzy śląski rynek muzyczny od samego początku. W ostatnich 2-3 latach pojawił się też zupełnie nowy projekt utrzymany w klimacie muzyki country – mam na myśli projekt Stacha i Chrisa Śląscy kowboje. Inspiracje muzyką country pojawiają się też w twórczości wielu innych Rodzimych Artystów.
 
Ciąg dalszy naszych rozważań niebawem
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]