Aktualności wróć do listy
05.03.2017

Korzenie Śląskich Szlagierów cz.2

W ubiegłym tygodniu zaczęliśmy rozważania na temat korzeni śląskich szlagierów. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom – zwłaszcza u przeciwników naszych ukochanych hitów, korzenie te są bardzo bogate i rozbudowane.
Niedawno rozmawiając z osobą, która deklarowała się, że z założenia nie znosi śląskiej muzyki, usłyszałam, że właściwie kojarzy aż jedną artystkę naszej sceny (i na tej podstawie ma wyrobioną opinię o całym rynku). A cała śląska muzyka, to właściwie kalka muzyki bawarskiej… Cóż – mówiąc delikatnie to raczej spore uproszczenie…

W stylu retro

Uważni obserwatorzy Śląskiej Sceny Muzycznej z pewnością wychwycili w twórczości naszych Artystów inspiracje światową muzyką lat 60’, a nawet 50’, czyli po prostu piosenki utrzymane w klimacie retro. O ile w minionej dekadzie nawiązania takie były stosunkowo częste, teraz pojawiają się coraz rzadziej – niemniej nadal warte są uwagi. Wymienić tutaj możemy m.in. niektóre utwory z dwóch ostatnich płyt Janiny Libery, pojedyncze piosenki Brygidy i Roberta Łukowskiego…, no i oczywiście cała twórczość zespołu Sonitus.

Lata 70' i 80'

Wyżej wspomnieliśmy o brzmieniach bardziej w klimatach retro, niemniej wiele lubianych przez nas śląskich szlagierów – zwłaszcza tych bardziej romantycznych, balladowych, tanecznych (mamy tu na myśli raczej tańce standardowe), wyraźnie czerpie z muzyki lat 70’ i 80’ – zarówno polskiej, jak też światowej. Wiele utworów naszych ulubieńców swoim klimatem budzi przecież skojarzenia z twórczością choćby Anny Jantar, Ireny Jarockiej czy Czerwonych Gitar. Piosenki w tych klimatach ma zdecydowana większość naszych Artystów, jak Mona Lisa, Avista, Krzysztof Koniarek (oczywiście wiem, że w tym przypadku zaraz pojawią się zarzuty, że w przypadku Krzysztofa Koniarka trudno mówić o śląskich szlagierach, niemniej Artysta od lat cieszy się w naszym regionie ogromną popularnością, a Jego twórczość zdecydowanie wpisuje się w nasz rynek), Happy Folk i wielu, wielu innych.

W greckich klimatach

Niemal od początku rodzimej sceny muzycznej, przynajmniej od drugiej połowy lat 90’ dużą popularnością cieszą się nawiązania do muzyki greckiej – co ciekawe inspiracje te dotyczą zarówno samej muzyki, jak też tekstów. Właściwie trudno wskazać rodzimego Artystę, u którego takie nawiązania choć w jednej piosence się nie pojawiły. Wspomnieć tutaj można choćby Duet Karo, Jacka Kieroka, HaNutę, Damiana Holeckiego…

W rytmach latino

Kolejnym, na pozór bardzo odległym od śląskiej kultury nurtem, z którego od ponad 20 lat Śląscy Artyści czerpią inspiracje, jest muzyka środkowo- i południowo amerykańska. Brzmienia te na pozór dalekie naszej kulturze, na dobre zakorzeniły się u nas. Właściwie nie jest to aż tak odosobnione zjawisko, gdyż brzmienia te mają też wyraźny wpływ choćby na szlagiery niemieckie. Wśród naszych Artystów chyba najwierniejsi wakacyjnym, latynoskim brzmieniom są Karpowicz Family oraz Jacek Silski. Aczkolwiek gorące rumby znajdziemy też choćby w repertuarze Bernadety Kowalskiej, ale też Jacka Kieroka czy Mony Lisy. Tutaj też możemy mówić z jednej strony o inspiracjach i utworach utrzymanych w klimatach latino, z drugiej strony o coverach takich piosenek. Właściwie trudno wskazać Artystów, w których repertuarze nie pojawiła się jakaś wersja La Palomy czy kilku innych latynoskich standardów.

Na bałkańską nutę

Obecnie – od co najmniej 6 lat bardzo silne są wpływy i inspiracje wszelkiego rodzaju muzyką bałkańską – szczególnie chorwacką. Podobnie jak niegdyś w przypadku niemieckich szlagierów, często są to wręcz covery, w innych przypadkach piosenki utrzymane w tamtejszej stylistyce. Nie brak tutaj nawet duetów z chorwackimi artystami – zwłaszcza Goranem Karanem. Co ciekawe, można odnieść wrażenie, że moda na przeboje w stylu bałkańskim nie przemija, a wręcz nieustannie zatacza coraz szersze kręgi. Należy wskazać tutaj choćby takich Artystów jak Teresa Werner, Jacek Silski, Mariusz Kalaga, New For You (poprzednia płyta), Grzegorz Poloczek, Jacek Kierok… Właściwie łatwiej byłoby wskazać Artystów, którzy oparli się magii Chorwacji…

Po góralsku i nie tylko

Równolegle z inspiracjami bałkańskimi, a nawet wcześniej, rodzimy rynek muzyczny podbiły brzmienia góralskie (geograficznie rzecz biorąc – nieco bliższe). Choć w tym przypadku trudno mówić o wyraźnych wpływach (najwyżej w pojedynczych utworach), raczej chodzi o popularność kilku, skądinąd świetnych góralskich Zespołów – jak choćby Baciary. Z góralskiego nurtu wywodzi się też twórczość Pawła Gołeckiego, aczkolwiek Paweł największą popularność zdobył głównie dzięki nieco innym klimatom muzycznym, subtelnie łączącym elementy folkloru góralskiego (brzmienie skrzypiec) z muzyką popową, rockową, czy często inspirowaną folklorem innych państw.

W klimatach klasycznego disco i italo disco

Kolejnym nurtem, który w ostatnich latach zdobył sobie u nas sporą popularność, jest muzyka w stylu italo-disco oraz amerykańskiego i europejskiego disco lat 70’-80’, często błędnie utożsamiana z muzyką disco-polo czy dance. Na pozór zbliżone brzmienia znacznie różnią się jednak od współczesnych utworów disco-polo. Po prostu są to wyraziste, taneczne piosenki, z wyraźnymi brzmieniami elektronicznymi, czy też piosenki w stylu tzw. italo disco (włoskich hitów z lat 80' chyba nie trzeba nikomu przypominać). Właśnie w takich klimatach utrzymana była choćby poprzednia płyta Damiana Holeckiego (część utworów). W klimatach disco lat 80’ utrzymanych jest choćby wiele hitów Zespołu Blue Party czy Stacha, obecnie też Dominiki i Janusza Żyłki.
Obecnie coraz wyraźniejsze stają się na naszym rodzimym rynku muzycznym inspiracje muzyką dance – zwłaszcza wśród Artystów młodszego pokolenia. A twórczość większości z nich jest coraz trudniejsza do zaklasyfikowania.

Inspirowane disco-polo

Wraz z wejściem na nasz rynek sporek grupy Wykonawców dawniej związanych typowo z muzyką disco-polo, jak też próbą wkroczenia naszych artystów na tamtejszy rynek, obecnie coraz więcej Śląskich piosenek zaczyna oscylować na pograniczu muzyki disco-polo i szlagierów. Paradoksalnie i wbrew wypowiedziom wielu ekspertów, nie zawsze dotyczy to jednak tylko najmłodszych, czy niebyt długo obecnych na rynku artystów.

Rockowo i bluesowo

Na koniec nie można pominąć wpływów innych gatunków muzycznych – jak rock i blues. W tym przypadku trudno mówić jednak o modzie. Raczej można wymienić kilka zespołów od początku swojej twórczości śpiewających w tych klimatach (które na Śląsku już od kilkudziesięciu lat cieszą się dużą popularnością). Z nowszych Zespołów wskazać można tutaj choćby Stiff Cappellę, z nieco dłużej istniejących – Ed'Mans, czy Piotra Herdzinę lub zespołu Van Holtz. Warto też wspomnieć o nieco cięższych brzmieniach, niewątpliwie jednak w śląskich klimatach - czyli twórczości Zespołu Oberschlesien czy teraz Neu Oberschlesien.
Obecnie nie brak też Zespołów i Wykonawców, czerpiących swe inspiracje muzyczne z znacznie bardziej nietypowych brzmień, ale o tym już kiedy indziej.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]