Aktualności wróć do listy
02.12.2017

Nadchodzi Barbórka

Dzień Górnika coraz bliżej. Dla wielu z nas, zwłaszcza na Śląsku to bardzo ważne Święto. Jakby na to nie patrzeć, większość z nas miało lub ma w Rodzinie Górników lub kogoś, kto współpracuje z kopalniami. Tym razem więc czas na kilka słów o piosenkach naszych ulubionych Artystów poświęconych tejże tematyce.
O ile spora część tzw. śląskich piosenek cechuje się humorystycznym charakterem, podejściem do różnych życiowych tematów ze sporym przymrużeniem oka, nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku piosenek o tematyce związanej z górnictwem. Tutaj nasi Artyści akurat są zgodni – stawiają na poważne, nieco wzniosłe, czasami wzruszające podejście do tej istotnej kwestii. Czasami piosenki opowiadają o codziennym życiu górnika, kiedy indziej mają charakter wspomnieniowy, stanowią przypomnienie dawnych tradycji. Oczywiście nie brak też piosenek w bardziej biesiadnej konwencji, niemniej ich teksty również mają poważny stosunek do tematu. Niewątpliwie ma to spory związek z faktem, że wielu Artystów odwołuje się do własnych doświadczeń.
O Górnikach bardziej biesiadnie
Tematyka górnicza niewątpliwie nie jest obca Zespołowi Kamraty, który ma na koncie 2 videoclipy (w pewnym stopniu nawet 3), poświęcone tematyce górniczej. Zespół stawia na nieco bardziej biesiadno-szlagierowe brzmienia w tejże tematyce. Chyba najbardziej znanym utworem jest tutaj Barbórka (teledysk i piosenkę nagrano w 2 wersjach – najpierw z Teresą Walerjańską, potem z Agnieszką Jabłonką). W tym przypadku mowa głównie o uroczystym i radosnym świętowaniu Dnia Górnika.
Drugim utworem tego Zespołu utrzymanym we wspomnianej tematyce, jest Wiązanka Walczyków Górniczych.
Również w typowo biesiadnych klimatach utrzymany jest stary hit Zespołu Hanys Bynd - Barbórka.
Z pewnym dystansem, choć bardzo życiowo, do tematu podeszła w swojej piosence również Teresa Walerjańska, która nawiązała do codziennego życia górników w piosence Chopeczku mój
Na poważnie i z nutką sentymentu
Chyba zdecydowanie najwięcej piosenek o tematyce górniczej ma na swoim koncie Grzegorz Poloczek. O ile Artysta kojarzony jest z raczej humorystycznym podejściem do tematyki swych piosenek (zwłaszcza tych nawiązujących do codziennego życia), to w przypadku piosenek o tematyce górniczej robi się już bardzo poważny. Pierwsze dwa hity artysty o tematyce górniczej, to Świeć się świeć oraz bardzo wzruszający utwór Aż karbitka zgaśnie – życiowy, ale zarazem sprawiający, że wielu z nas zakręci się łezka w oku.
Grzegorz Poloczek do tematyki górniczej nawiązał również w swojej nowszej twórczości – w piosence Patronka Górników – która opowiada o pracy Górników, jak też ich obyczajach i głębokiej wierze w opiekę św. Barbary.

Również w tej tematyce utrzymana jest najnowsza piosenka Grzegorza Poloczka Tam kaj stoi stary szyb – tym razem jednak utwór ma raczej przypomnieć dawne czasy, tradycje górnicze oraz przypomnieć o konieczności szacunku dla pracy Górnika i zanikających tradycji.
W bardzo podobnych klimatach utrzymana jest też piosenka Zespołu Stiff Capella – Czorne łzy, w której Zespół skupia się na istocie ciężkiej pracy górników oraz wierze w Patronkę Górników – Świętą Barbarę.
Do tradycji górniczych w swojej piosence Śląsku mój kochany nawiązał też Stach – nawiązując do górnictwa, jako nieodłącznego elementu Śląska.
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
AvistaRytm naszych serc
2.
Danuta WiśniewskaDziękować warto
3.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
4.
StachSłona łza
5.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
6.
Mateusz Troll i PrzyjacieleDziś przepraszam
7.
FrejeLetni czas
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
11.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
14.
Zespół Ed-KaLepsze dni
15.
Katarzyna MakulaZnajdę człowieka w człowieku