Aktualności wróć do listy
22.04.2018

Piosenki od kuchni - covery itp.

Chyba jesteśmy monotematyczni, gdyż nadal drążymy temat piosenek od kuchni. Do kompletu jakoś wyjątkowo utknęliśmy na etapie melodii i kompozycji…
Temat jest wyjątkowo rozległy. Ostatnio przez kilka tygodni maglowaliśmy rodzimych kompozytorów. Tym razem jednak kolejny bardzo rozległy dział – czyli inspiracje z twórczości innych.
W tym miejscu musimy wspomnieć, że w muzyce istnieje coś takiego jak cover oraz tzw. utwór publishingowy. Różnica pomiędzy tymi dwoma dotyczy głównie kwestii praw autorskich. Mówiąc najprościej mamy na myśli utwory, które w wersji pierwotnej wykonuje ktoś inny, natomiast dany wokalista nagrywa własną wersję.
Oczywiście utwory wykonane pierwotnie przez kogo innego, nagrane w nowych wersjach popularne są na całym świecie. Co ciekawe – bardzo często okazuje się, że to właśnie nowa wersja piosenki staje się hitem, podczas gdy o oryginalnej wersji rzadko kto słyszał. Dotyczy to wielu wielkich światowych przebojów. W latach 60’ i 70’ niektóre piosenki wykonywane były przez aż tylu wykonawców, że właściwie trudno nam w tej chwili dojść do tego, kto śpiewał daną piosenkę jako pierwszy (takie „odbijanie piłeczki” dotyczyło choćby utworów z repertuaru Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Toma Jonesa, Engelberta Humperdicka i wielu innych)… Wielu bardzo znanych światowej sławy Artystów ma w swoim repertuarze głównie covery – jak choćby Andrea Bocelli, czy – bliżej naszych klimatów – Semino Rossi.

No dobrze – ale po co ten wstęp?

Nie ukrywajmy, że wśród Śląskich Artystów utwory zaczerpnięte od innych Artystów są bardzo popularne i bardzo szybko stają się przebojami.
Warto jednak rozróżnić tutaj piosenki zaczerpnięte z wersji oryginalnych i wykonane w wersji niemal 1:1, czyli z podkładem i tekstem identycznym jak w oryginale (często w językach obcych). Druga grupa, to piosenki z tekstem oryginalnym, ale zmienioną aranżacją – np. unowocześnioną i przy okazji dostosowaną do wokalu Artysty (jeśli piosenkę w oryginale śpiewała kobieta o wysokim głosie, nie znaczy, że nie może jej zaśpiewać w nowej wersji mężczyzna o dosyć niskim głosie). Trzecia – i chyba najpopularniejsza grupa – to piosenki z oryginalną melodią i aranżacją oraz nowym, polskim tekstem. Czwarta – to już spora modyfikacja – melodia w nowej aranżacji oraz nowy tekst.
Właściwie początków śląskiej sceny muzycznej musimy szukać właśnie w coverach. Poczynając od pamiętanych przez nieco starszych Malajek (gdzie przeważały covery, choć nie było to regułą), poprzez pierwsze płyty projektu Szlagier Maszyna…
Covery czy utwory publishingowe zdecydowanie dominują w repertuarze takich Artystów, jak Teresa Werner, Paweł Gołecki, Metrum, Jacek Silski, czy zdobywające coraz większą popularność Frele…
Covery znajdziemy też jednak w repertuarze większości naszych ulubionych Artystów – jak choćby Mariusz Kalaga, Zespół Bez Nazwy, Damian Holecki, Mona Lisa, Zespół Jinks, Bernadeta Kowalska, ale też choćby Grzegorz Poloczek czy Mirosław Jędrowski, Toby z Monachium, Kapela Górole. Właściwie trudno wskazać Artystę, czy wykonawcę, który nie sięgnął w ogóle po cover.

Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]