Aktualności wróć do listy
30.09.2016

Z rodziną najlepiej na… scenie II

Mawiają, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Wielu ludzi zgadza się z tą opinią. Kłam zadają jej jednak nasi rodzimi artyści. Śląski rynek muzyczny obfituje w rozmaite, często bardzo zróżnicowane projekty muzyczne. Wśród nich szczególną sympatią cieszą się zespoły rodzinne.
W ubiegłym tygodniu wspomnieliśmy o kilku rodzinnych zespołach muzycznych – duetach małżeńskich, rodziców i ich dzieci… Rodzinnych zespołów jest jednak na naszym rynku znacznie więcej.
Śpiewające rodzeństwo
Kilka lat temu śląski rynek muzyczny podbił duet Beata i Marcin – tworzony przez nastoletnie rodzeństwo Michalskich. Starszy brat, uczący się gry na instrumencie muzycznym stał się inspiracją dla Beaty, która również zainteresowała się muzyką. Jako duet wydali kilka płyt oraz odnieśli medialny sukces. Dziś Beata próbuje swoich sił jako solistka.
Również rodzinny charakter ma zespół EKEA, którego trzon tworzą bracia Krzysztof i Andrzej Weinghart. W skład zespołu wchodzi też ojciec chłopaków. Obaj panowie mają wykształcenie muzyczne – młodszy Krzysztof, postanowił pójść w ślady brata.
Bardzo nietypowy duet stworzyli też – wspomniany już – Janusz Żyłka oraz jego brat (zakonnik Dominikanin) ojciec Cherubin. Uzdolnieni muzycznie bracia nagrali trzy płyty z muzyką religijną.
Śpiewające małżeństwa
Zupełnie odrębną kwestię stanowią śpiewające małżeństwa, jak: Duet Karo, Andy & Lucia, Freje, Hanuta, Fest, Brygida i Robert Łukowscy, wokaliści zespołu Happy Folk, Martyna i Ryszard Smaruj… Małżeńskich duetów jest na śląskim rynku tak wiele, że poświęcimy im odrębny artykuł.
Skład mieszany
W przypadku zespołów w liczniejszym składzie, często spotykamy dwóch członków rodziny, ale towarzyszą im osoby niesposkrewnione z nimi. Właściwie tak jest w przypadku kilku wspomnianych już zespołów (tria).  Warto tu też wymienić zespoły Szlagier Maszyna, De Silvers czy Time oraz Bernadeta Kowalska i Przyjaciele.
W przypadku Szlagier Maszyny (znanej niegdyś jako Kumpliki), chyba nie każdy wie, że Marzena oraz Ala są siostrami. Przygoda obu pań z zespołem zaczęła się niejako przypadkowo – Marzena nagrywała chórki na jednym ze zbiorowych projektów, w który zaangażowani byli panowie z zespołu. Jej głos spodobał się Adamowi Niesobskiemu, który zaoferował jej stałą współpracę. Ala natomiast miała zastąpić siostrę, gdy ta była w ciąży. Ostatecznie obie panie zostały w zespole.
W skład 4-osobowego zespołu Time wchodzą ojciec i syn – Marek i Wojtek Kaczmarczyk. Syn, który początkowo nie zdradzał nadmiernych uzdolnień muzycznych pewnego dnia zaskoczył ojca, grając genialnie ze słuchu na akordeonie. Wspólnie tworzą zespół Time już od 20 lat.
Natomiast solistce Zespołu Bernadeta Kowalska i Przyjaciele, od wielu lat na scenie towarzyszy jej syn – Robert Kowalski. Robert śpiewa, jest instrumentalistą, jak też pomaga przy kwestiach związanych z nagłośnieniem.
W przypadku zespołu De Silvers, niewiele osób wie, że pięknej i uzdolnionej wokalistce Sylwii na scenie towarzyszy często jej równie piękna starsza siostra Monika (jako tancerka). Obie urocze Panie wspólnie angażują się też w projekt dla dzieci – Roko i Colino.

Również w przypadku Kabaretu Kafliki połowę składu tworzą uzdolnieni muzycznie bracia Marks – Michał i Rafał (obaj będący absolwentami szkół muzycznych I i II stopnia). Panowie są zarówno kabareciarzami, jak również muzykami – instrumentalistami, kompozytorami i autorami tekstów.
Rodzinny charakter ma też obecnie zespół Duo Fenix – Dwa Fyniki – pojawiający się czasami jako trio Duo Fenix i Kacper. Kacper jest bardzo utalentowanym muzycznie nastoletnim synem wokalistki Krystyny Dubik. Wspólnie nagrali już kilka piosenek oraz teledysk.
Rodzinny charakter ma również zespół Baciary – który został założony przez braci Andrzeja i Janusza Body.

Zespół, to nie tylko osoby na scenie
Zespół tworzą nie tylko artyści występujący na scenie, ale też osoby odpowiedzialne za oprawę techniczną koncertów. W przypadku Claudii i Kasi Chwołki zespół tworzą tak naprawdę też tata Claudii oraz jej narzeczony – obaj zajmują się stroną techniczną, nagrywaniem teledysków… Do rodzinnego zespołu śmiało możemy zaliczyć też pieska Andre. Również cała rodzina zaangażowana jest w przypadku Rodziny Krawczyków – choć na scenie widzimy tylko ojca i córkę, to zawsze towarzyszy im też menadżerka Zespołu – mama Karoliny. W przypadku Karpowicz Family, zespołowi towarzyszy często żona Zbyszka, która kibicuje zespołowi, jak też czasami pomaga w sprzedaży płyt. Na podobne wsparcie – tym razem ze strony swoich synów – mogą liczyć Ela i Stefan Witkowscy, czyli Duet Karo. Pawłowi Siluk-Steinerowi podczas wyjazdów na koncerty często też towarzyszą i pomagają członkowie jego rodziny – syn oraz matka, czasami żona.

Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]