Aktualności wróć do listy
04.04.2018

By dziecko kochało matkę Ziemię...

Niezależnie czy jesteśmy zwolennikami tzw. ekologicznego trybu życia, czy wręcz przeciwnie, chyba każdy z nas lubi żyć w czystym środowisku, oddychać czystym powietrzem i podziwiać piękno przyrody. Nie ukrywajmy, że niestety niebawem może tego zabraknąć. Stąd też konieczność uczenia kolejnych pokoleń dbałości o naszą piękną planetę…
Nasze majowe wypady na łono natury stanowią świetny pretekst, by zwrócić uwagę naszego dziecka na piękno naszej planety, potrzebę dbałości o nasze otoczenie. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy jednorazowa rozmowa, konieczne są systemowe działania.
Kilka wskazówek w jaki sposób na co dzień możemy uczyć nasze dzieci dbałości o środowisko wymieniliśmy w poprzednich artykułach. Czas na ciąg dalszy naszych porad.
  • Na wszelkie wycieczki bierzcie ze sobą worki na śmieci, tak by nie zostawiać po sobie nigdzie odpadów, a nawet zebrać odpady pozostawione przez innych – przynajmniej te bardzo niebezpieczne, jak szkło w lesie).
  • Zaglądajcie wspólnie do literatury dotyczącej ochrony środowiska. Wspólnie oceniajcie, czy dane opisane czy przedstawione na ilustracjach zachowania są dobre, czy też szkodliwe dla środowiska. Analizę taką możecie powtórzyć w świecie rzeczywistym – obserwując zachowania i rozwiązania techniczne stosowane w różnych domach czy mijanych firmach.
  • Dawaj dobry przykład – ta do znudzenia powtarzana formułka jest uniwersalna w każdej sferze wychowywania dziecka. Jeśli sami nie segregujemy śmieci, palimy w piecu odpadami, którymi zdecydowanie nie powinniśmy, a na ulicy rzucamy za siebie papierki, nie oczekujmy, by nasze dziecko reprezentowało w tym aspekcie wzorową postawę.
  • Staraj się używać jak największej ilości opakowań i innych przedmiotów wielorazowego użytku i nakłaniaj do tego Twoje dziecko. Nawiasem mówiąc to, że czasami korzystasz z foliowej reklamówki, nie musi oznaczać wykroczenia przeciwko ludzkości – po prostu korzystaj z niej wiele razy i używaj tylko w sytuacji niezbędnej.
  • Przekazuj dziecku wiedzę ekologiczną w formie gier i zabaw – zarówno gotowych (jest ich pod dostatkiem – tradycyjnych czy multimedialnych), ale też wymyślonych przez siebie (możecie np. wymyślać dla siebie zagadki o tematyce ekologicznej).
  • Jak najczęściej zabieraj dziecko na łono natury, pokazuj mu jej piękno, ucz szacunku do niej i przypominaj, że bez naszych wspólnych działań na jej rzecz, wszystko możemy stracić.
Powyższe, z pozoru niezbyt istotne czynności pozwolą ukształtować u naszych dzieci odpowiednie nawyki, które będą procentowały w przyszłości. Pamiętaj, że natura stawowi nasze wspólne dobro.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę