Aktualności wróć do listy
27.04.2018

Jak kształtować w swoim dziecku miłość do tradycji i ojczystej ziemi?

Obecnie pojęcie patriotyzmu wydaje się nieco przebrzmiałe, a u wielu z nas (z uwagi na wyskoki pewnych grup) budzi wręcz negatywne skojarzenia… A przecież nie o to chodzi. Problem w tym, że historia, przywiązanie do rodzinnej ziemi stanowi dla wielu z nas (a już całkowicie dla naszych dzieci) pojęcie abstrakcyjne. Może jednak warto zrobić coś by coś zmienić?
Niewątpliwie dla wielu z nas historia naszej ziemi, obchody różnych rocznic itp. są dla wielu z nas niezbyt interesujące, abstrakcyjne i odległe. A przecież to nasi przodkowie – dziadkowie, czy pradziadkowie tworzyli część dramatycznej historii. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że na pomnikach czy tablicach pamiątkowych poświęconym np. Powstaniom Śląskim, możemy znaleźć nasze własne nazwisko. Może jednak warto zainteresować się tematem samemu, jak też zaangażować w niego nasze dzieci?
Sposób, w jaki możemy zainteresować historią ojczystej ziemi nasze dziecko w dużej mierze zależy od jego wieku i charakteru. Niewątpliwie, jeśli nasza pociecha jest nastawiona do tematu sceptycznie, wypychanie jej na siłę na kilkugodzinne oficjalne obchody np. przy jakimś pomniku niekoniecznie spowodują w nim eksplozję uczuć patriotycznych… Co więc możemy zrobić?

Wiosna i lato to idealny czas na krótkie wycieczki…

Mamy wiosnę, za oknami piękna pogoda – czemu więc nie zrobić sobie z dziećmi krótkiego wypadu np. szlakiem pamiątek po Powstaniach Śląskich? Ostatecznie pomniki, tablice pamiątkowe czy ulice upamiętniające te jakże istotne wydarzenia sprzed 100 lat są całkiem interesujące pod względem architektonicznym, a poza tym położone są często w okolicach, które dla naszych najmłodszych mogą okazać się całkiem atrakcyjne. Dlaczego więc nie zrobić kilku wypadów do ościennych miast by spojrzeć bliska na te pomniki, przeczytać tablice pamiątkowe, a potem np. zajrzeć do pobliskiego Parku Śląskiego czy np. nowej, niemal kosmicznie wyglądającej siedziby Muzeum Śląskiego (które wbrew pozorom dla dzieci jest całkiem atrakcyjne), bądź może zajrzeć do Doliny 3 Stawów? Połączymy przyjemne z pożytecznym wspólnie spędzimy czas, a sami inaczej spojrzymy na historię naszego regionu.
Z ciekawszych miejsc do zwiedzania niewątpliwie można wymienić też kilka ważnych punktów związanych z II wojną światową. Na czoło wysuwają się tutaj niewątpliwie wieża spadochronowa w Parku Kościuszki w Katowicach (skądinąd świetnym miejscu na majówkę) czy Wieży Radiostacji w Gliwicach (która dla najmłodszych może być szczególnie atrakcyjna choćby z uwagi na swe podobieństwo do Wieży Eiffla).
 
Do tematu wrócimy niebawem…
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]