Aktualności wróć do listy
02.02.2018

Jak mieć w domu małego matematycznego geniusza?

Większość z nas po cichu marzy, by nasze dziecko osiągnęło szkolny wielki sukces, czyli miało co najmniej świadectwo z paskiem (a gdyby było na nim w dodatku kilka szóstek, to już byłoby cudownie). No dobrze – tylko, że już od początku podstawówki bruździ tu nieśmiertelna matematyka… (potem pewnie dołączy do niej fizyka, ale to na szczęście za kilka lat)…
Od dwóch tygodni zastanawiamy się luźno, co możemy zrobić, by nasze dziecko nie miało większych trudności z matematyką – a wręcz przeciwnie. Jak zauważyliśmy w pierwszym artykule, niebagatelną rolę odgrywa tutaj nastawienie (niestety nasze też). Warto też nie przesadzać z krytykowaniem naszego dziecka (to raczej nie działa motywująco), interesować się tym, co ma na zadanie domowe, a w razie potrzeby w odpowiednim czasie poszukać pomocy dla naszej pociechy (jeśli my sami nie potrafimy czegoś objaśnić).

Co jeszcze możemy zrobić?

  • Kup inny podręcznik – nie zawsze podręczniki zaproponowane przez szkołę są strzałem w dziesiątkę. Może się okazać, że w książkach z innego wydawnictwa ten sam materiał jest wytłumaczony znacznie przystępniej – przynajmniej z punktu widzenia dziecka oraz Twojego własnego.
  • Matematyka jest wokół nas – wydaje nam się, że matematyka, to tylko żmudne obliczenia oderwane od rzeczywistości, tymczasem posługujemy się nią nieustannie (choćby mierząc nasz salon, by kupić do niego nowe meble – niezależnie od wieku dziecka, angażuj go do takich czynności).
  • Nakłoń dziecko do rozwiązywania różnych łamigłówek i rozrywek umysłowych – wpływają na rozwój logicznego myślenia przyczynowo skutkowego, które przyda się przecież w nauce matematyki. Poczynając od pospolitego sudoku, czasami zamieszczanych w niektórych publikacjach tzw. magicznych kwadratów, aż po różnego rodzaju zagadki opisowe wymagające po prostu myślenia przyczynowo skutkowego (coś w rodzaju zabawy w detektywa). Pomocne są nawet zabawy polegające na poszukiwaniu jakiegoś elementu na obrazku.
  • Zachęcaj dziecko do układania puzzli, budowania rozmaitych konstrukcji – to również wpływa na rozwój myślenia logicznego, pamięci, cierpliwości oraz wyobraźni przestrzennej.
  • Zadbaj o rozwijanie kreatywności dziecka – zastanówcie się nad alternatywnymi rozwiązaniami różnych problemów (życiowych, konstrukcyjnych – nawet drobiazgu typu gdzie i jak powiesić nową półkę). Sprzyja to rozwojowi mózgu, nowych połączeń nerwowych i szerszemu spojrzeniu na różne zagadnienia.
  • Graj z dzieckiem w różne gry i zabawy matematyczne – połączenie przyjemnego z pożytecznym. Od dawien dawna wiadomo, że nauka przez zabawę jest bardzo skuteczna.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]