Aktualności wróć do listy
16.02.2018

Jakiego zwierzaka wybrać dla naszego dziecka?

O korzyściach płynących dla całej rodziny w związku z posiadanie zwierzaka, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy miłośnik zwierząt, który kiedykolwiek posiadał swojego pupila, zdaje sobie sprawę, że zwierzątko staje się członkiem naszej rodziny, przywiązujemy się do niego, często traktujemy jak kolejne dziecko w domu.
Jak już pisaliśmy kiedyś, posiadanie zwierzątka wyrabia w naszym dziecku poczucie obowiązku, opiekuńczość i odpowiedzialność oraz wiele innych pozytywnych cech. Niestety zdecydowanie się na zwierzaka jest najczęściej decyzją na wiele lat, która zmienia życie całej naszej rodziny.
Zanim zdecydujemy się na zwierzaka, musimy wziąć pod uwagę szereg kryteriów – o części z nich pisaliśmy już jakiś czas temu. Wśród najważniejszych wymienić należy:
  • Wiek dziecka – dla malucha większość zwierząt może być nieodpowiednia. Z pewnością można wymienić tu jakiekolwiek zwierzęta skłonne do agresji, jadowite, ale też delikatne.
  • Poziom dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej dziecka – czasami już 3-4 latek jest na tyle dojrzały, że wie, iż nie powinien brać zwierzaka na ręce, przygniatać go, a z psa czy kota robić swojego „kucyka”. Musimy obserwować dziecko, sposób w jaki bawi się choćby swoimi pluszakami. Pamiętajmy, że musimy zadbać o bezpieczeństwo zarówno dziecka jak też zwierzaka.
  • Tendencje dziecka do eksperymentowania – jeśli wiemy, że dziecko lubi wpychać patyczki w różne dziwne miejsca, wlewać farbki gdzie popadnie i mieszać substancje w oczekiwaniu aż wybuchną… lepiej wstrzymajmy się w ogóle. Zwłaszcza, gdy nasz maluch lubi przeprowadzać doświadczenia w różnych dziwnych miejscach. Pamiętam z doświadczenia, że w dzieciństwie mój 4-5-letni kuzyn postanowił sprawdzić zachowanie makaronu w moim akwarium z rybkami (szczęśliwie akwarium zostało szybko oczyszczone i rybki przeżyły).
  • Wrażliwość dziecka – jeśli dziecko jest empatyczne, wykazuje wrażliwość wobec losu innych, wzrusza go cierpienie (choćby w bajkach), to dobry znak. Jeśli natomiast maluch ma tendencje do brutalności – choćby w zabawie lalkami bądź pluszakami, nie pozwólmy, by uczył się na żywych stworzeniach. Rozmawiajmy, podawajmy przykłady, obserwujmy. Zwierzę czuje tak samo jak my. To żywy organizm. Posiadanie pupila uczy wrażliwości i empatii, no - ale nie od zera.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]