Aktualności wróć do listy
18.08.2017

Nasze dzieci bliżej natury

Chyba nikt nie zaprzeczy, że wypoczynek na łonie natury jest jedną z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Jednak dla wielu z nas – w tym naszych dzieci – coraz częściej jest to już kompletna abstrakcja.
Kontakt z przyrodą jest coraz mniejszy, przy okazji redukcji ulega też wiedza najmłodszych o podstawowych prawach rządzących naturą, roślinach, zwierzętach czy zjawiskach atmosferycznych. Tematem zajmowaliśmy się już w dwóch poprzednich artykułach. Po raz kolejny wracamy jednak do tematu i podsuwamy jeszcze kilka prostych wskazówek.

Stwórzcie coś samemu

  • Stwórzcie wspólnie zielnik lub listnik – przy okazji wspólnych spacerów zbierajcie wspólnie liście różnych roślin czy drobne rośliny zielne, zasuszcie je. Następnie utwórzcie specjalny album bądź segregator z tymi roślinami, poszukajcie informacji na ich temat.
  • Załóżcie specjalny album na zdjęcia roślin / zwierząt – możesz kupić gotowy album (często pojawiają się na rynku wydawnictwa, do których następnie zbiera się naklejki) bądź stwórzcie taki album samemu – wtedy możecie wklejać do niego całe wycinki z czasopism dotyczące roślin i zwierząt. Dzieci bardzo lubią kolekcjonować różne serie, tym samym prowadzenie takiego albumu będzie dla niego świetną zabawą, a przy okazji świetną okazją do pogłębienia wiedzy o świecie roślin i zwierząt.
  • Kup dziecku roślinę, którą powinno pielęgnować – oczywiście (zwłaszcza gdy dziecko jest małe) dopilnuj, by nie była to roślina trująca czy w jakiś sposób niebezpieczna (raczej nie polecamy kaktusów). Dbanie o roślinę jest też doskonałą okazją jej obserwacji. Może warto prowadzić dokumentację fotograficzną?
  • Wyhodujcie roślinę samemu od nasionka – na początek może to być zwykła fasola czy groch na gazie (okazja przyjrzenia się procesowi kiełkowania oraz korzeniom. Dobrym pomysłem jest też jakaś bardziej efektowna roślina hodowana z nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Ważne, by choć od czasu do czasu obserwować roślinę wspólnie.
  • Jeśli posiadasz ogródek – wydziel dziecku choć maleńką grządkę do samodzielnej pielęgnacji. Oczywiście (przynajmniej na początku) troszczcie się o nią wspólnie.

Zadbaj o źródła wiedzy dziecka

  • Kupuj dziecku od czasu do czasu różne wydawnictwa książkowe oraz czasopisma poświęcone przyrodzie – ich szata graficzna z reguły jest nad wyraz atrakcyjna, tym samym z pewnością przyciągnie uwagę naszych dzieci i stanie się atrakcyjnym prezentem.
  • Zachęcaj dziecko do oglądania popularnonaukowych filmów przyrodniczych, dedykowanych dla dzieci w różnym wieku.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę