Aktualności wróć do listy
30.11.2017

Gdy w domu pojawiają się niechciani goście…

Na dworze deszcz, zimno, w pracy za nami nieprzyjemny dzień (szef znowu nas się uczepił). Jak fajnie, że w końcu wynieśliśmy się na przedmieścia – cisza, spokój… Nie ma to jak wrócić do naszego ukochanego domu, zasiąść w fotelu przed kominkiem, wziąć do ręki kubek z kawą, słuchać ulubionej płyty, i kontemplować jak… mysz w najlepsze spaceruje po naszym kredensie. No, dobra – ale przecież to nie nasz zwierzak z akwarium (nie kupowaliśmy żadnych gryzoni).
I po co przeprowadzaliśmy się na wieś? Zwierzaki są fajne, pod warunkiem, że nabyliśmy je lub przygarnęliśmy z własnej woli. Myszy mogą być całkiem sympatyczne, wręcz słodkie… ale – zaraz dlaczego właściwie nasza kanapka, którą przygotowaliśmy przed chwilą i zostawiliśmy na stoliku przy kanapie jest jakaś wyszczerbiona?
Jeśli akurat nie boimy się myszy, w czym nam właściwie przeszkadza taki mały lokator?
Przecież jest mała, słodka, ma wielkie oczy i miękkie szare futerko, umie przysiąść na tylnych łapkach… Niby tak. Gorzej, gdy zaczyna dobierać się do każdej żywności, którą pozostawimy na wierzchu (niby można wszystko pochować). Ale gdy nagle w naszej spiżarni stwierdzamy, że w pudełku z herbatnikami (trzymanymi na wypadek niespodziewanych gości) pojawiła się dziwna, asymetryczna dziura, a ze środka wysypują się okruszki… lub gdy kanapka zostawiona jako mała przekąska na noc obok naszego łóżka jest rano jakaś wyszczerbiona, a my jakoś mamy inny zgryz… Mamy prawo poczuć do naszej lokatorki większą niechęć. Warto też wspomnieć, że myszy raczej nie opanowały jeszcze zdolności chodzenia do toalety – musimy więc się przygotować na przykry zapach i jej odchody w wielu miejscach. Jeśli nawet zniesiemy to w aspekcie estetycznym, pamiętajmy, że są one bardzo trujące – np. dla innych naszych zwierzaków (nawet niewielka ilość mysich odchodów w ziarnie może zabić naszego kanarka, a psu z pewnością też się nie przysłuży).
Nie wspominając już o drobiazgu, że myszy lubią nory i różne zakątki, w których mogą się spokojnie schować. Nie ma ich w domu? Żaden problem. Mysz to zaradne stworzonko, poradzi sobie – gdy mamy np. drewniane szafki lub boazerię chętnie sama powiększy naturalne szczeliny. Nie ma to jak interesujące efekty akustyczne w nocy, gdy mysz wędruje pod boazerią.
Nie liczmy też, że mysz wyprowadzi się z własnej woli – gdy np. wyjedziemy z domku na wsi na 2 tygodnie i nie zostawimy jej nic do jedzenia. To zaradne stworzenie i lubi degustować nowe smaki. Bardzo często nie pogardzi ulubionymi zabawkami naszego dziecka lub naszymi ozdobnymi pamiątkami na półkach. Zostawiłaś gdzieś uchyloną torebkę, a w niej przez nieuwagę cukierek? Nie zdziw się małymi odwiedzinami…
W kolejnym artykule zastanowimy się, jak zrobić myszce bye, bye…
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę