Aktualności wróć do listy
11.01.2017

Jak podlewać, to podlewać

Ostatnio zaniedbujemy się z serwowaniem porad Ciotki Lilki (chyba przemęczyły ją Święta i porządki). Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o podlewaniu naszych pięknych kwiatów doniczkowych – im nie jest potrzebny poświąteczny detox.

Odwrotnie niż z posiłkami – rzadko, ale bardziej obficie

Nie należy podlewać kwiatów często, a za to małymi dawkami. Powoduje to, że zwilżeniu ulega tylko górna warstwa ziemi; woda szybko wyparowuje, a dolna warstwa korzeni (najlepiej pobierająca wodę) nie ma do niej dostępu. Z czasem odbija się to ujemnie na roślinie.

Nadmiar wody

Liście roślin , które są zbyt obficie podlewane, często zwieszają się. Może to wprowadzić w błąd (sugerując więdnięcie z przesuszenia) i doprowadzić do zupełnego zalania rośliny. Nadmiar wody spowoduje brak powietrza w bryle korzeniowej rośliny, powietrza niezbędnego (paradoks) w procesie pobierania wody.

Kiedy trzeba podlewać?

Częściej podlewamy podłoże z przewagą piasku i torfu, w doniczkach ceramicznych, porowatych,  rzadziej podłoże gliniaste, w doniczkach plastikowych. Gdy bryłka ziemi roztarta w palcach rozpada się, znaczy to, że ziemia jest sucha i wymaga podlania; gdy ziemia się zlepia, znaczy to, że jest wilgotna. Gdy popukamy w doniczkę ceramiczną, a ta da odgłos czysty i wyraźny, to znaczy, że podłoże jest przesuszone, gdy odgłos jest przytłumiony, ziemia jest wilgotna.
Z cyklu - jak nie należy podlewać fiołków alpejskich, jeśli chcemy, by troszkę pożyły. Fiołków nigdy nie podlewamy z góry (nawet bezpośrednio do ziemi). Wodę należy nalać tylko na talerzyk (lub dno osłonki) naszej roślinki.
x

Gdy musimy na trochę porzucić naszego kwiatuszka

Przewidując dłuższa nieobecność w domu, należy zadbać o to, by kwiaty w tym czasie miały skądś czerpać wodę. Prosty sposób to plastikowa butelka napełniona wodą, odwrócona i głęboko wbita szyjką w ziemię w doniczce. Metodę tą można stosować przy kwiatach starszych, dużych, rosnących w dużych doniczkach. Mając kwiaty rosnące w małych doniczkach można zastosować przeznaczone do tego specjalne szklane kule z cienką szyjką.

By kwiatek nie był brudasem…

Pielęgnując kwiaty należy pamiętać o ich zraszaniu i myciu. Kurz osiadający na liściach utrudnia im oddychanie, zmniejsza dostęp światła, zakłóca wymianę  wody z otoczeniem. Rośliny z delikatnymi liśćmi myjemy słabym strumieniem wody. Woda powinna być miękka, o temperaturze pokojowej, jak do podlewania. Liście duże, skórzaste, myjemy wilgotną ścierką, ścierając kurz od podstawy liścia do jego czubka. Rośliny z dużą ilością małych, gładkich, ale mocnych liści myjemy w wannie pod prysznicem lub konewką. Kwiatów z liśćmi omszałymi nie myjemy – może to spowodować ich zachorowanie, rośliny mogą zapleśnieć, mycie może spowodować szybsze przekwitanie. Preparaty do nabłyszczania liści polepszają wygląd roślin, ale najczęściej im szkodzą. Przede wszystkim utrudniają roślinom oddychanie – dlatego należy używać ich jak najrzadziej.

Czytaj również
Podlewanie No, to podlewamy
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę