Aktualności wróć do listy
30.09.2016

Pasteryzujemy

Po raz kolejny wkraczamy z ciotką Lilką do kuchni. Tym razem zajmiemy się przyrządzaniem kompotów, przecierów, dżemów, itp., czyli czymś w sam raz jako pyszny deser w późnojesienne lub zimowe popołudnia czy dodatek do kanapek…
Pasteryzacja – co to właściwie jest?
Niewątpliwie, gdy nasze babcie wkraczały do kuchni, by przygotować przetwory, nie opowiadały, że idą coś pasteryzować. Termin brzmi nieco naukowo i technicznie, podczas gdy…
Pasteryzacja to proces utrwalenia przetworów za pomocą wysokiej temperatury. Napełnione słoiki ustawia się w dużym naczyniu i zalewa wodą do ¾ ich wysokości. W zależności od wielkości słoika i jego zawartości (kompot, przecier, ogórki) gotujemy kilka do kilkanaście minut. Dno naczynia (przed włożeniem słoików) należy wyłożyć ściereczkami lub cienkimi listewkami; słoiki powinny być tak ustawione, aby nie dotykały się bokami – można włożyć pomiędzy brzegi słoików kawałki gazet lub ściereczki. Zapobiegnie to pękaniu słoików.
Czas pasteryzacji liczymy od chwili zagotowania się wody w garnku.
Jak się przygotować?
Szklane pojemniki, w których będziemy przechowywać przetwory niewymagające pasteryzacji (galaretki, powidła) po umyciu powinno się wyjałowić. Najłatwiej jest to wykonać wygrzewając pojemniki w ciepłym piekarniku przez 30-40 minut.
Czego unikać?
Do przyrządzania przetworów nie używamy naczyń mosiężnych i miedzianych ani garnków emaliowanych z uszkodzoną (obitą) powłoką – witaminy (a szczególnie witamina C) ulegają w takich naczyniach zniszczeniu. Do smażenia dżemów i konfitur najlepsze są szerokie garnki z grubym dnem; grube dno zapobiega przypalaniu się masy owocowej, natomiast duża średnica ułatwia odparowanie wody.
Przyprawiamy
Do przetworów owocowych i warzywnych warto dodawać odrobinę miodu. Przetwory takie będą smaczniejsze, bardziej odżywcze, zachowają kolor i aromat, a przede wszystkim lepiej będą się przechowywać.
Dżemy
Do przygotowania owoców na dżem nie należy używać miksera. Mikser w czasie rozdrabniania owoców wtłacza do pulpy duże ilości powietrza, a to powoduje straty witamin. Śliwki oraz wiśnie można zmielić w maszynce, natomiast porzeczki można przetrzeć przez sito – usmażony z takiej masy dżem będzie idealnie gładki. Do dżemu truskawkowego można dodać garść wiśni lub sok z cytryny – dżem będzie miał piękny kolor i wykwintny, lekko winny smak. Dodanie soku z cytryny lub kwasu spożywczego zapobiegnie także scukrzeniu się konfitur w trakcie przechowywania.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]