Aktualności wróć do listy
15.02.2017

Dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Rozmawiam dziś z Panią Jolantą Kopiec – Dyrektorką Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Na początek Pani Dyrektor opowiedziała nam na temat nadchodzących 60 Urodzin Śląskiego Ogrodu Zoologicznego oraz o szansach na powrót niektórych zwierząt do naszego ulubionego ZOO.
  • W przyszłym roku Śląski Ogród Zoologiczny będzie obchodził 60 Urodziny. Czy planujecie Państwo z tej okazji coś specjalnego?
Jeszcze mamy prawie dwa lata, gdyż powstanie Ogrodu Zoologicznego datujemy w sierpniu 1958 roku. W roku 2018 będziemy rzeczywiście obchodzić 60-tą rocznicę otwarcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. W chwili obecnej pracujemy nad programem. Przypomnijmy, że 55-lecie wiązało się z bardzo dużymi uroczystościami i mnóstwem atrakcji pod kątem otwierania i udostępniania dla zwiedzających nowych obiektów. Korzystaliśmy ze Środków z Unii Europejskiej. Sporo rzeczy udało nam się zrobić. Na te okoliczność powstał pawilon dla żyraf i tygrysów, były też przebudowywane stare obiekty na rzecz nowych ekspozycji – czyli hala wolnych lotów ptaków, pomieszczenia dla krokodyli i gepardów.
  • Czy jest szansa na powrót do ZOO niedźwiedzi polarnych, fok czy innych zwierząt?
Jak wspomniałam, obecnie zastanawiamy się nad roboczą nazwą dla projektu Polaricum – czyli powrotu białych niedźwiedzi, fok oraz pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To zwierzęta, o które bardzo często pytają zwiedzający. Obecnie usilnie pracujemy nad tym projektem. Ich ekspozycja związana jest również z ochroną klimatu, czyli ociepleniem i topnieniem lodu na Arktyce i Antarktydzie. Wszystko przed nami.
  • Czy jest też szansa na powrót hipopotamów?
Tak, ale to kolejna inwestycja i kolejne potrzebne pieniądze. Trzeba wykonać osobny pawilon tylko dla hipopotamów z wybiegiem na zewnątrz dużym basenem, w którym mogłyby pływać w okresie letnim. Według naszych szacunków niezbędna kwota na inwestycję to około 40 mln. złotych. Zawsze w ramach możliwości pozyskania źródła finansowania mamy dylemat wyboru – co w pierwszej kolejności. Nasze hipopotamy przeżyły tutaj dosyć długo – ponad 50 lat, a koordynator gatunku dopuszczał możliwość ekspozycji w pawilonie słonia z niewielkim podwórkiem na zewnątrz. Przypomnijmy, że z tego pawilonu praktycznie nie wychodziły na zewnątrz – naturalnym środowiskiem życia hipopotama jest głównie woda, a u nas miały do dyspozycji 2 baseny. Hipopotamy czuły się u nas całkiem dobrze – wydały na świat 11 potomków, co świadczyło o tym, że czują się świetnie pod naszą opieką. Dziś jednak, by stworzyć warunki odpowiadające przepisom i standardom w ogrodach zoologicznych nie tylko w Europie, ale też na świecie, musielibyśmy rozpocząć nową inwestycję. Niestety nie zanosi się na to, żebyśmy w najbliższym czasie dostali pieniądze z budżetu Województwa Śląskiego na tę inwestycję.
Jeśli chodzi o samego hipopotama Hipolita , postanowiliśmy zachować go ku pamięci wszystkich potomnych. Po zgonie zwierzęcia zachowaliśmy jego zwłoki. W ramach normalnych procedur powinniśmy oddać zwłoki do utylizacji – wszystkie zwierzęta umierające w Ogrodzie Zoologicznym są zabierane przez specjalne firmy i ulegają biodegradacji w ramach spalania. Postanowiliśmy wypreparować szkielet hipopotama, tak by pokazać szkielet, jego strukturę. Widując hipopotama – widzimy go często w wodzie, czy na zewnątrz widzimy tylko jego dużą masę – mięśnie, tkankę tłuszczową, natomiast sam szkielet w stosunku do proporcji ciała jest dosyć kruchy. Ekspozycja będzie prezentowana w pawilonie, w którym hipopotam mieszkał całe życie (w pawilonie  słoni). Myślę, że będzie to bardzo ciekawa pomoc dydaktyczna – by móc pokazać  jak wygląda czaszka, kręgosłup czy noga tak wielkiego zwierzęcia.

Wkrótce dalszy ciąg wywiadu
Kto fajruje w czerwcu?
Kto fajruje w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
2.
AvistaRytm naszych serc
3.
StachSłona łza
4.
FrejeLetni czas
5.
Tim FabianMój Aniele
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
10.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
11.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
12.
Zespół Ed-KaLepsze dni
13.
Kola i JulaPozwolił los
14.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
15.
Arkadia BandTam dom Twój, gdzie serce Twoje

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem [głosujemy raz na dobę]