Aktualności wróć do listy
09.03.2017

Dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - wywiad cz.4

Rozmawiam dziś z Panią Jolantą Kopiec – Dyrektorką Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.
Tym razem Pani Dyrektor opowiedziała nam o planowanych w ZOO imprezach oraz o ty, jak zostać opiekunek zwierzaka w ZOO.
  • Od kilku lat w czerwcu dużą popularnością cieszy się nocne zwiedzanie ZOO. Czy w tym roku również będzie można liczyć na tę atrakcję?
Tak, oczywiście. To już cykliczna impreza, którą organizujemy na terenie Ogrodu Zoologicznego, cieszy się dużym zainteresowaniem. Niestety ograniczamy ilość biletów sprzedawanych na nocną porę – musimy jakoś zapanować nad uczestnikami, ale też z troski     o nich. Każda grupa dostaje swojego opiekuna, który oprowadza uczestników po ciemnych zakątkach, gdzie można rzeczywiście zobaczyć zwyczaje zwierząt, nie tylko tych pod nasza opieką, ale też tych przebywających na terenie ogrodu zoologicznego. Idąc w ciemności można zobaczyć wiele interesujących zachowań zwierząt.
  • Z tego co się orientuję, od lat istnieje możliwość zostania w Ogrodzie Zoologicznym sponsorem jakiegoś zwierzaka. Najczęściej z możliwości tej korzystają duże firmy, ale bywają również przypadki, że adopcją może zająć się pojedyncza osoba lub niewielka grupa, np. klasa szkolna. Dla najmłodszych jest to z jednej strony bardzo wychowawcze, z drugiej stanowi to dużą atrakcję i powód do dumy… Jak w chwili obecnej wygląda u Państwa kwestia sponsorowania zwierząt?
To jest tzw. adopcja na odległość. Na naszej stronie www.slaskiezoo.pl znajdują się wzory umów oraz deklaracje wpłaty. Zarówno duża firma, jednostka samorządu terytorialnego, klasa szkolna czy przedszkolna mogą objąć patronatem jakiegoś zwierzaczka. Te kwoty są różne dla poszczególnych gatunków zwierząt – od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. To tak naprawdę tylko koszty wyżywienia danych zwierząt, gdyż koszty ich utrzymania są znacznie większe, jak choćby same media (energia elektryczna, gaz). Dajemy tez możliwość pokazania się na naszym forum. Każdy, kto podejmuje się adopcji i dokonuje regularnych wpłat na nasz rachunek ma możliwość zaistnienia w tym środowisku poprzez zawieszenie swojej tabliczki, co jest bardzo sympatycznym elementem więzi danej osoby z określonym osobnikiem zwierzęcym. To może być ssak, ptak, gad… Zachęcamy i zapraszamy, by pomóc nam w generowaniu środków niezbędnych do utrzymania ogrodu zoologicznego.

Dochody ze sprzedaży biletów w skali roku, pokrywają zaledwie w 30% koszty utrzymania Ogrodu Zoologicznego. Mamy jednocześnie mnóstwo preferencji – ulgi dla osób niepełnosprawnych, program 60+, w którym za okazaniem dowodu osobistego można wejść za darmo na teren ZOO. Mamy preferencje i uczestniczymy w programie Duża Rodzina – dla wszystkich rodzin 3+ . Zawsze jest to coś za coś. Staramy się, by wszystkie grupy społeczne o umiarkowanie niskich dochodach mogły do Ogrodu Zoologicznego przyjść za adekwatnie niską cenę. Jednocześnie oczekujemy, że osoby widzące zasadność istnienia Ogrodu Zoologicznego i chcące się z nami podzielić, zechcą nas wesprzeć finansowo także wpłacając 1% podatku przy rozliczaniu PIT za ubiegły rok podając numer KRS : 0000 439 455, a w polu cel szczegółowy wpisując : ZOO
  • Dziękuję za udzielenie wywiadu.
Kto fajruje w czerwcu?
Kto fajruje w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
2.
AvistaRytm naszych serc
3.
StachSłona łza
4.
FrejeLetni czas
5.
Tim FabianMój Aniele
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez
10.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
11.
Teresa WernerZatańczę tylko dla Ciebie
12.
Zespół Ed-KaLepsze dni
13.
Kola i JulaPozwolił los
14.
Damian HoleckiKochaj mnie albo rzuć
15.
Arkadia BandTam dom Twój, gdzie serce Twoje

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk z mostem [głosujemy raz na dobę]