Aktualności wróć do listy
10.04.2021

Lucjan Czerny

Lucjan Czerny (zm. 2021)
Kabareciarz, radiowiec, wokalista, wodzirej, konferansjer, aktor, tekściarz.
Pochodził z Katowic. Artysta na scenie obecny był przez 45 lat. Jego dziadek był skrzypkiem. Uczęszczał do podstawowej szkoły muzycznej w Katowicach, następnie do szkoły baletowej w Bytomiu. Występował też w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jednocześnie kształcił się też technicznie. Pracował na kopalni. Pracował też w telewizji Katowice – dzięki swoim uzdolnieniom plastycznym m.in. przy scenografii. Lucek Czerny wystąpił też w kilku filmach. Przez wiele lat współpracował ze Śląską Estradą (do której należeli najbardziej uzdolnieni śląscy muzycy), w latach 70’ założył śląską Kapelę z Katowic (w której członkami byli różni wykształceni śląscy muzycy).
Lucek Czerny przez lata pracował jako radiowiec (w Radiu Top, Radiu Piekary), był animatorem kultury. Za zasługi na rzecz rozwoju szkół, placówek oświatowo-wychowawczych oraz promowanie młodych talentów, artysta został nagrodzony w 2000 roku Odznaką Honorową Ministra Edukacji Narodowej Za Zasługi dla Oświaty.
Był twórcą oraz współprowadzącym m.in. Gościńca Śląskiego (audycja radiowa emitowana od 1993 roku, początkowo na antenie nieistniejącego już dziś Radia Top, później Radia Piekary), Kuźni talentów czy Festiwalu Szlagierów, przyczynił się do powstania Śląskich godów. Jest też laureatem Hanysa.
Artysta wielokrotnie gościł w Stanach Zjednoczonych (gdzie przez lata współpracował z Krzysztofem Krawczykiem) oraz wielu krajach Europy.
Występował m.in. podczas benefisu Andrzeja Afanasjewa (u boku Jorgusiów oraz Piwnicy pod Baranami). Współpracował też z Ireneuszem Dudkiem (byli razem m.in. w USA), Krzysztofem Krawczykiem, czy Zenonem Laskowikiem (po rozpadzie Kabaretu Tey). Współpracował też z Gangiem Marcela oraz Mariuszem Kalagą, który wiele lat temu wystąpił w chórkach na płycie Lucka.
W 2006 roku odbył się Benefis artysty z okazji 30-lecia jego twórczości. Koncert prowadzili Jerzy Cnota oraz Jerzy Kuczera. Podczas imprezy pojawili się m.in. Jerzy Grunwald, Edward Simoni czy Magda Durecka.
W repertuarze artysty były m.in. stare tradycyjne śląskie piosenki ludowe. Artysta wydał kilka płyt, w tym jedną autorską.
Do najbardziej znanych piosenek wykonywanych przez artystę należały m.in.: Odpust, Dwie piękne róże, Starzyk, Ziemio ojczysta.  



 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę