Aktualności wróć do listy
30.04.2017

Avista - wywiad cz.2

Rozmawiam dziś z popularnym i lubianym, obecnym od wielu lat na Śląskiej Scenie Muzycznej Zespołem Avista – czyli z Andrzejem i Januszem.
Andrzej Dragon i Janusz Bacik zdradzili nam nieco swoich planów muzycznych, opowiedzieli o godzeniu pracy zawodowej oraz grania z Zespole Avista oraz wrócili wspomnieniami do Świąt…
  • Czy macie w planach kolejne teledyski? Jeśli tak, to do jakich piosenek?
A.: Jakże by inaczej. Mamy w planie kilka teledysków ale zastanawiamy się, czy zrobić teledysk studyjny, do którego nie jest wymagana pogoda, czy lepiej poczekać na lato, słońce i fajne warunki plenerowe. Podejrzewamy, że teraz jednak będzie to teledysk we wnętrzach. Na razie nie chcemy zdradzić, do jakiej piosenki ale każdym razie na pewno będzie śpiewająco i tanecznie.
J.: Mamy też pomysł na teledysk do wolniejszej piosenki. Nie jest to specjalnie popularny utwór ale myślimy, że też powinien przypaść słuchaczom do gustu.
  • Akurat mamy za sobą Wielkanoc, więc pytanie na czasie – też o Świętach. Może krótko opowiecie o projekcie świątecznym Silesian Friends? Skąd pomysł na tak niecodzienną współpracę? Piosenka Radosne Święta stała się przebojem w radiach… Wiem, że utwór jest dziełem Janusza.
J.: To mnie zaskoczyłaś. [śmiech]
  • Miało być oryginalne pytanie…
J.: Wychodzę z założenia, że kolędy czy pastorałki najlepiej śpiewa się w większym gronie. Nagraliśmy chyba 2 lata temu O Gwiazdo Betlejemska z Mariolą i Piotrem. Rok później nagraliśmy sami W noc mroźną czyli Kołysankę Marii Panny, która też znalazła się na składance z Radia FEST. Skoro więc kolęduje się najlepiej wspólnie, wpadliśmy na pomysł, by zaprosić Kasię Piowczyk, Blue Party i Bez Nazwy.
A.: Są to najbardziej zaprzyjaźnione Zespoły. Znamy się od wielu lat.
J.: Z Kazikiem i z Edkiem (z Blue Party) znamy się około 20 lat. Przed laty graliśmy imprezę, w jednej sali. My na dole, oni na górze czy odwrotnie…
A.: Graliśmy na górze.
J.: I ta znajomość tyle lat przetrwała. Krzysia poznaliśmy później. Potrzebowaliśmy damskich głosów więc zaprosiliśmy Kasię Piowczyk, która jest świetną wokalistką i naszą sąsiadką z Kozłowej Góry… A Mateusz Szymczyk – z nim znam się jeszcze dłużej. Akurat przeglądaliśmy niedawno zdjęcia z koncertów i wspólnych wyjazdów, na której Mateusz grał, gdy miał 15 lat a graliśmy wtedy wspólnie w zespole.. szantowym. Sylwia śpiewa w zespole Bez Nazwy z Mateuszem więc zyskaliśmy drugi damski głos.
Jak widać skład nie był przypadkowy, gdyż znamy się od bardzo dawna. I tak wspólnie w te minione Święta kolędowaliśmy.
  • Wyszło to świetnie.
J: cała przyjemność po naszej stronie
  • Oprócz muzyki obaj pracujecie zawodowo. Jak radzicie sobie z pogodzeniem muzyki oraz pracy zawodowej?
A.: Pracuję zawodowo w firmie, która zajmuje się produkcją konstrukcji stalowych. Generalnie pracuję na zmiany, co nie ma zbyt korzystnego wpływu na działalność muzyczną – trochę trudno to pogodzić. Aczkolwiek mam wokół siebie bardzo fajnych ludzi, jeśli chodzi o majstrów, kierowników. W zakładzie pracy wszyscy wiedzą, że zajmuję się muzyką i graniem. Nie zdarzyło mi się do tej pory, by ktokolwiek z moich przełożonych robił mi jakieś problemy, czy coś utrudniał. Zawsze mogę się dogadać i załatwić urlop, nawet urlop na żądanie, gdyż czasami pojawiają się takie sytuacje. Tym samym dzięki tym ludziom, nastawionym życzliwie, nie mam żadnych problemów.
  • A w Twoim wypadku troszkę łatwiej?
J.: Cóż mam powiedzieć. To jest generalnie moja praca – Dom Kultury to moje podstawowe miejsce pracy i tutaj etatowo zarabiam pieniądze. Studio nagrań, sala prób – wszystko się obraca wokół muzyki. No, ale tak jak już powiedziałem – „szewc bez butów chodzi”. [śmiech]

wkrótce dalszy ciąg wywiadu
Kto świętuje w lipcu?
Kto świętuje w lipcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
StachSłona łza
2.
FrejeLetni czas
3.
Kasia Matejczyk z Zespołem New EnergyNa tym schluss
4.
Damian HoleckiOna i ja
5.
AvistaRytm naszych serc
6.
Sandra i Joachim KojCzy o tym wiesz
7.
Darek NowickiŻółte tulipany
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Tim FabianMój Aniele
10.
Zespół Ed-KaLepsze dni
11.
Mona Lisa & Renato MontiQuanto Amore
12.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
13.
Arkadia BandTam dom Twój, gdzie serce Twoje
14.
Ania i KarolMuzyka ma magiczną moc
15.
Mirosław JędrowskiNigdy nie widzisz moich łez

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk na basenie i w basenie [głosujemy raz na dobę]