Aktualności wróć do listy
30.03.2021

Ale to już było i nie wróci więcej, czyli żegnajcie piękne lasy

W ostatnim artykule nieco przytłoczyliśmy Was kwintesencją podstawowej szkolnej wiedzy szkolnej dotyczącej roli lasu w życiu każdego z nas. Niby kwestie oczywiste, które zna każdy z nas, niemniej często zapominane – co ciekawe zapominane również przez osoby, które ostatecznie właśnie za utrzymanie naszych ukochanych lasów, będących skarbem narodowym, odpowiadają.
Oczywiście polskie lasy są dosyć specyficzne – dominują w nich monokultury drzewne, mówiąc wprost – zdecydowaną przewagę mają bory sosnowe. Oczywiście niesie to za sobą określone zagrożenia (jak niska odporność na choroby). Z drugiej strony nasza kochana sosna cechuje się naprawdę imponującą wytrzymałością i plastycznością, tym samym szczęśliwie na razie pod względem kondycji, większość naszych lasów ma się całkiem nieźle. Teoretycznie w celu ich wzmocnienia (no, a przy okazji pozyskania sporych ilości drewna), stosuje się – szczególnie nasiloną w ostatnich latach – dosyć intensywną wycinkę sporych odcinków lasów (generalnie rzecz biorąc, to dosyć nowa praktyka), by następnie na danych terenach nasadzić nowy drzewostan (rzekomo bardziej urozmaicony – choć z tym w praktyce bywa raczej różnie). Problem w tym, iż czasami (no – raczej na ogół) obszary, na których dokonywana jest taka wycinka, wybierane są w zaciszu biura, na mapie, w komputerze, często bez sprawdzenia, jak w rzeczywistości prezentuje się zadrzewienie na danym obszarze, bez upewnienia się, czy takie intensywne odmłodzenie zadrzewienia na danym terenie jest aby na pewno niezbędne i czy przypadkiem taka operacja nie przyniesie więcej szkód niż korzyści – zarówno dla przyrody, jak też dla człowieka… Założenia takich akcji ogólnie są słuszne – niemniej czasami, by nie spowodować katastrofy, wystarczyłoby najpierw zobaczyć dane miejsce, a obszar pod wycinkę przesunąć np. o kilometr w innym kierunku.
Cóż – przykładów (choćby w naszym pięknym Regionie – aczkolwiek nie tylko), nie musimy daleko szukać. Pewnie wielu z nas słyszało o planach wycinki części drzewostanu w okolicach przepięknego Lasu Murckowskiego na pograniczu Katowic, nieopodal Mysłowic, w niewielkiej odległości od rezerwatu – ofiarą miały paść m.in. zjawiskowe 150-200-letnie buki, niektóre o wymiarach pomnikowych. W tym przypadku ostre protesty mieszkańców Regionu (przynajmniej chwilowo) powstrzymały wyrąb (obszar miałby szanse stać się zespołem przyrodniczo-krajobrazowym lub użytkiem ekologicznym). Niestety według ostatnich doniesień Lasy Państwowe nie zamierzają odstąpić od swojego planu… No, ale tu przynajmniej buki na razie stoją - więc nadzieja jeszcze jest…
Niestety znacznie mniej szczęścia miał niezwykle zjawiskowo zlokalizowany las w Lublińcu – a dokładniej na styku dzielnic Kokotek i Posmyk (choć wycinka dotknęła też dzielnice jak Leśnica i kilka sąsiednich). Wprawdzie tutaj może nie było aż tak pięknych, pomnikowych drzew, jak w Katowicach (choć kilka niezwykłych egzemplarzy również by się znalazło), unikatem natomiast była niezwykła polodowcowa piaskowa wydma, tworząca bardzo malowniczy zespół wzniesień i obniżeń terenu, łącząca się z dolinami przepływających tam rzek Leśnicy oraz pobliskiej Małej Panwi. Pagórkowaty teren ciągnie się na osi około 7 km i prezentuje (no – raczej prezentował) wyjątkowo malowniczo i nietypowo – zwłaszcza jak na te rejony. Całość terenów porośnięta była lasami sosnowymi, a właściwie mieszanymi ze znaczą przewagą sosny zwyczajnej (drzewostan w dobrej kondycji), które pełniły funkcje, które wspomnieliśmy w poprzednim artykule, ale też stanowiły gwarancję utrzymania unikatowej wydmy w jej kształcie (jak nietrudno się domyślić, piaskowe wzniesienie bez bogatego systemu korzeniowego sosen błyskawicznie będzie erodowało).
tak było - Lubliniec-Kokotek - zdjęcie z sierpnia 2020 roku...
W wyniku gwałtownych protestów mieszkańców[1] wycinka na razie została wstrzymana (tu również pojawiły się propozycje stworzenia użytku ekologicznego – by było ciekawiej, inicjatywa taka pojawiła się już na długo przed wycinką), niemniej tak czy inaczej jeden z najbardziej malowniczych odcinków lasu, w samym sercu dzielnicy został bezpowrotnie zniszczony…
Obecnie podobno na terenach wycinki trwają już nowe nasadzenia, no – ale jak nietrudno się domyślić na efekty przyjdzie nam poczekać jakieś drobne 30-40 lat… Inną kwestią jest jeszcze przyczynienie się do pustynnienia i tak wybitnie suchych obszarów.
W przypadku Lublińca na czynniki o charakterze związanym z ochroną środowiska, nakłada się fakt, iż są to dzielnice o charakterze typowo rekreacyjnym, na którym mieszczą się liczne działki rekreacyjne, niewielkie ośrodki wypoczynkowe, czy agroturystyka. Jak nietrudno się domyślić, letnicy (których spora grupa o wycince nie ma jeszcze pojęcia), raczej nie będą zachwyceni gwałtowną zmianą krajobrazu (oraz dosyć gwałtownym spadkiem wartości położnych w okolicy nieruchomości)…
Zarówno w przypadku Katowic, jak też Lublińca-Kokotka, pozostaje mieć nadzieję, że protesty jednak przyniosą oczekiwany efekt i uda się ocalić choć to, co jeszcze pozostało, a słuszne z założenia działania przeniosą się na nieco odleglejsze – i znacznie mniej unikatowe tereny (i może jednak przybiorą znacznie mniejszą skalę) – bo przeglądając mapę z planami wycinek lasów choćby tylko na osi Katowice-Lubliniec, można się solidnie przerazić…
 

 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]