Aktualności wróć do listy
13.04.2018

By dziecko dbało na naszą Planetę...

W kwietniu często mówi się o dobru naszej wspólnej planety. W mediach słyszymy sporo nudnych i dla nas nic nie znaczących haseł dotyczących dbałości o nią. Skoro dla nas są nudne i bez znaczenia, obawiać się można, że tym bardziej dla naszych dzieci. Z drugiej strony pamiętajmy, że jednym z naszych głównych zadań jest nauczenie naszych dzieci szacunku do przyrody.
Łatwo mówić o szacunku do przyrody. No, ale jak nauczyć go w praktyce? Czy tym nie powinna zająć się szkoła? Oczywiście tak – niemniej nie możemy zwalać na nią wszystkiego i całkowicie się na nią spuszczać. Bez działań z naszej strony, odpowiedniej postawy (i to już wobec dużo młodszych dzieci), raczej szkolna edukacja w tym aspekcie niewiele pomoże. Co więc możemy zrobić?
Oto kilka naszych wskazówek.
Wspólnie chrońcie środowisko naturalne
  • Nieustannie przypominaj dziecku, że nie wolno pod żadnym pozorem niszczyć czy zrywać roślin chronionych, ale bez potrzeby nie powinno niszczyć się żadnych roślin.
  • Zadbajcie zimą o dokarmianie ptaków.
  • Latem zapewnijcie ptakom i innym zwierzętom źródła wody – ustawcie w ogródku poidełka dla ptaków i innych zwierząt, ewentualnie jakąś miskę z wodą dla zabłąkanego kociaka.
  • Absolutnie, pod żadnym pozorem nie pozwalaj na jakiekolwiek niszczenie przez dziecko naturalnych siedlisk zwierząt, ich gniazd, itp., nie wspominając o jakiejkolwiek przemocy wobec nich. Oczywiście Twojego własnego zachowania również to dotyczy.
  • Przybliż dziecku (choć w zarysie) obieg wody i innych substancji w przyrodzie. Wytłumacz, że w przyrodzie nic nie ginie i nie znika na zawsze. To, że np. wodę zanieczyścimy w jakiś sposób spowoduje szereg konsekwencji, które będą ciągnąć się przez lata i sami będziemy za nie płacić w różny sposób…
  • W obecności dziecka nie wolno Ci nawet pomyśleć o wyrzucaniu odpadów w lesie (czy innych miejscach do tego nieprzeznaczonych), a co dopiero ich wyrzucać. Przejeżdżając samochodem obok jakiś porzuconych worków, piętnuj tego rodzaju zachowania.
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
StachSłona łza
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Tim FabianMój Aniele
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Mona LisaSilna jak lew
9.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
10.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie
14.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
15.
Michalina StarostaIskierka

Sonda

Przebój 2018 Roku (II półfinał) [głosujemy raz na dobę]