Aktualności wróć do listy
13.04.2018

By dziecko dbało na naszą Planetę...

W kwietniu często mówi się o dobru naszej wspólnej planety. W mediach słyszymy sporo nudnych i dla nas nic nie znaczących haseł dotyczących dbałości o nią. Skoro dla nas są nudne i bez znaczenia, obawiać się można, że tym bardziej dla naszych dzieci. Z drugiej strony pamiętajmy, że jednym z naszych głównych zadań jest nauczenie naszych dzieci szacunku do przyrody.
Łatwo mówić o szacunku do przyrody. No, ale jak nauczyć go w praktyce? Czy tym nie powinna zająć się szkoła? Oczywiście tak – niemniej nie możemy zwalać na nią wszystkiego i całkowicie się na nią spuszczać. Bez działań z naszej strony, odpowiedniej postawy (i to już wobec dużo młodszych dzieci), raczej szkolna edukacja w tym aspekcie niewiele pomoże. Co więc możemy zrobić?
Oto kilka naszych wskazówek.
Wspólnie chrońcie środowisko naturalne
  • Nieustannie przypominaj dziecku, że nie wolno pod żadnym pozorem niszczyć czy zrywać roślin chronionych, ale bez potrzeby nie powinno niszczyć się żadnych roślin.
  • Zadbajcie zimą o dokarmianie ptaków.
  • Latem zapewnijcie ptakom i innym zwierzętom źródła wody – ustawcie w ogródku poidełka dla ptaków i innych zwierząt, ewentualnie jakąś miskę z wodą dla zabłąkanego kociaka.
  • Absolutnie, pod żadnym pozorem nie pozwalaj na jakiekolwiek niszczenie przez dziecko naturalnych siedlisk zwierząt, ich gniazd, itp., nie wspominając o jakiejkolwiek przemocy wobec nich. Oczywiście Twojego własnego zachowania również to dotyczy.
  • Przybliż dziecku (choć w zarysie) obieg wody i innych substancji w przyrodzie. Wytłumacz, że w przyrodzie nic nie ginie i nie znika na zawsze. To, że np. wodę zanieczyścimy w jakiś sposób spowoduje szereg konsekwencji, które będą ciągnąć się przez lata i sami będziemy za nie płacić w różny sposób…
  • W obecności dziecka nie wolno Ci nawet pomyśleć o wyrzucaniu odpadów w lesie (czy innych miejscach do tego nieprzeznaczonych), a co dopiero ich wyrzucać. Przejeżdżając samochodem obok jakiś porzuconych worków, piętnuj tego rodzaju zachowania.
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
5.
StachSłona łza
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
A to myŻycia rejs
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
Teresa WernerCzas na szczęście
11.
WeronikaWięc jeszcze raz
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Jacek SilskiDawno nie ma nas
14.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w parku cz.2 [głosujemy raz na dobę]