Aktualności wróć do listy
04.06.2019

By nie zostawiać zbyt wielkiego ekośladu

Chyba większość z nas dostrzega skalę problemu śmieci i wszelkiego rodzaju odpadów, które zalewają naszą planetę, przy okazji zanieczyszczając wody, gleby i zabijając zwierzęta. Teoretycznie podejmowane są przez międzynarodowe instytucje różnorodne działania, na rzecz zatrzymania zjawiska, w praktyce są one dosyć krótkofalowe i fasadowe.
Nie ukrywajmy, że skala zjawiska na świecie byłaby znacznie mniejsza, gdybyśmy potrafili racjonalnie gospodarować materiałami i wykazaliśmy się odpowiedzialnością. Ze względów praktycznych plastikowe opakowania są bardzo często najbardziej komfortowe (niewielki ciężar, objętość, nieprzepuszczalność dla wody i innych substancji oraz bezpieczeństwo – w tym sensie, że się nie tłuką). Pytanie brzmi, dlaczego z uporem musimy używać ich wyłącznie jednorazowo – czy to pojemników spożywczych, czy worków i reklamówek. Przecież większość z nich bez problemu zdatnych jest do dalszego użytkowania. To, że jednorazowo nieśliśmy jakieś zakupy (np. lekarstwa z apteki) w tzw. zrywce, nie znaczy przecież, że nie możemy go wykorzystać na kolejne zakupy. Oczywiście najkorzystniejsze z ekologicznego punktu widzenia, jest korzystanie z solidnych toreb na zakupy, np. wykonanych z tkanin, ale nie do końca zdają egzamin np. przy deszczowej aurze (która nie jest u nas rzadkością).
Problem w tym, że opakowania plastikowe muszą zostać przez coś zastąpione na szeroką skalę. Pytanie brzmi czym – oczywiście nasuwają się tutaj głównie różne wariacje wokół papieru. Niewątpliwie jest w pełni biodegradowalny, łatwy w utylizacji, dosyć estetyczny. Z drugiej strony jednak nie zawsze jest w stanie w 100% zastąpić plastik ze względu na jego mniejszą wytrzymałość mechaniczną, brak wodoodporności, itp. Ponadto – o ile utylizacja jest niemal bezproblemowa, mniej ekologicznie robi się na etapie produkcji papieru (konieczność wycinki mnóstwa drzew, skomplikowane procesy związane z jego wytwarzaniem – bardzo energochłonne i delikatnie mówiąc niezbyt obojętne dla środowiska). Jeśli chodzi o opakowania np. kosmetyków czy produktów spożywczych, najlogiczniejszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie szkła. Tu sytuacja się powtarza – procesy utylizacji, jak też możliwości recyklingu są dosyć szerokie, w przypadku szkła łatwo zadbać o walory higieniczne, ale trochę gorzej z praktycznością. Szkło jest niestety dosyć ciężkie, łatwo się tłucze stanowiąc przy okazji zagrożenie dla np. dzieci, zwierząt czy osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Uwzględniając, że spora część odpadów (dzięki odpowiedzialnej inaczej części społeczeństwa), ląduje poza miejscami do tego przeznaczonymi, szkło niesie w sobie spore niebezpieczeństwo również pod kątem możliwości przyczynienia się do zaprószenia ognia.
Tak więc po raz kolejny przekonujemy się, że najwięcej zależy po prostu od naszego rozsądku i racjonalnego postępowania oraz myślenia o środowisku z różnych perspektyw.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]