Aktualności wróć do listy
12.01.2021

By w domu było ciepło, a nasz portfel i środowisko na tym nie ucierpiały

Zimno, ciemno i ponuro. A w domu nie lepiej. Zabieramy się więc intensywnie do dogrzewania naszych domów. Gorzej, że jakoś temperatura nie wzrasta zbytnio, co innego rachunki. A środowisko jakoś znów coraz bardziej obrywa.
Jak ostatnio już wspomnieliśmy, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by w naszych domach było w miarę ciepło, a jednocześnie nasze portfele nie odczuwały tego nadmiernie, a my nie rujnowaliśmy środowiska (np. przyczyniając się do potwornego smogu).

Ogranicz ucieczkę ciepła

  • Wracając do nieszczelności naszych okien... Poza wspomnianymi ostatnio uszczelniaczami, warto przeprosić się z odrzucanymi przez nas od pewnego czasu firanami i zasłonami. Pomijając fakt, że zwyczajnie dodają naszym domom przytulności, zwiększają wnętrze optycznie, to przede wszystkim stanowią dodatkową izolację termiczną dla naszych okien (i ścian), redukując straty cieplne.
  • Ostatecznie, jeśli czujemy bardzo nieprzyjemny powiem od strony okna, a nie mamy jak go uszczelnić, a nie posiadamy firan i zasłon (oraz karniszy do ich zawieszenia), ostatecznie (choć na noc) możemy na okno zawiesić koc. Może estetycznie rozwiązanie pozostawia wiele do życzenia, ale za to jest dosyć skuteczne w kwestii izolacji termicznej.

Nie zasłaniaj grzejników

  • Do tej pory skupiliśmy się na ucieczce ciepła, niemniej bardzo często w naszych domach jest zimno, a rachunki jednocześnie są wysokie, z prozaicznej przyczyny – nasze grzejniki czy kaloryfery są szczelnie zasłonięte przez meble, jakieś przedmioty, czasami dekoracyjne (modne niegdyś) obudowy, lub ewentualnie nasz zwyczaj suszenia na nich prania, itp. O ile w przypadku ciasnych mieszkań pole do manewru jest bardzo słabe – i często zwyczajnie nie mamy jak rozstawić mebli, by nie przysłaniały grzejnika, to w przypadku domów na ogół mamy pole manewru, więc możemy jakoś rozplanować przestrzeń, by samemu sobie nie szkodzić.
 
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
2.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
3.
Damian HoleckiNasz Świat, nasz dom
4.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
5.
Adam HertzMagdaleno Mario
6.
Arkadia BandBędzie OK
7.
AdiMoja staro Harmonijka
8.
Tim FabianZostań proszę
9.
Bożena i Mirek SzołtysekTo nasza miłość
10.
De SilversOcean łez
11.
Kasia MatejczykW moim sercu muzyka gra
12.
Frela BlueSamba
13.
Dominika i Janusz ŻyłkaWstań i tańcz
14.
Kasia PiowczykAż po świt
15.
Kasia ESBeztroskie lata

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę 2020 Roku - III półfinał [głosujemy raz na dobę]