Aktualności wróć do listy
12.01.2021

By w domu było ciepło, a nasz portfel i środowisko na tym nie ucierpiały

Zimno, ciemno i ponuro. A w domu nie lepiej. Zabieramy się więc intensywnie do dogrzewania naszych domów. Gorzej, że jakoś temperatura nie wzrasta zbytnio, co innego rachunki. A środowisko jakoś znów coraz bardziej obrywa.
Jak ostatnio już wspomnieliśmy, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by w naszych domach było w miarę ciepło, a jednocześnie nasze portfele nie odczuwały tego nadmiernie, a my nie rujnowaliśmy środowiska (np. przyczyniając się do potwornego smogu).

Ogranicz ucieczkę ciepła

  • Wracając do nieszczelności naszych okien... Poza wspomnianymi ostatnio uszczelniaczami, warto przeprosić się z odrzucanymi przez nas od pewnego czasu firanami i zasłonami. Pomijając fakt, że zwyczajnie dodają naszym domom przytulności, zwiększają wnętrze optycznie, to przede wszystkim stanowią dodatkową izolację termiczną dla naszych okien (i ścian), redukując straty cieplne.
  • Ostatecznie, jeśli czujemy bardzo nieprzyjemny powiem od strony okna, a nie mamy jak go uszczelnić, a nie posiadamy firan i zasłon (oraz karniszy do ich zawieszenia), ostatecznie (choć na noc) możemy na okno zawiesić koc. Może estetycznie rozwiązanie pozostawia wiele do życzenia, ale za to jest dosyć skuteczne w kwestii izolacji termicznej.

Nie zasłaniaj grzejników

  • Do tej pory skupiliśmy się na ucieczce ciepła, niemniej bardzo często w naszych domach jest zimno, a rachunki jednocześnie są wysokie, z prozaicznej przyczyny – nasze grzejniki czy kaloryfery są szczelnie zasłonięte przez meble, jakieś przedmioty, czasami dekoracyjne (modne niegdyś) obudowy, lub ewentualnie nasz zwyczaj suszenia na nich prania, itp. O ile w przypadku ciasnych mieszkań pole do manewru jest bardzo słabe – i często zwyczajnie nie mamy jak rozstawić mebli, by nie przysłaniały grzejnika, to w przypadku domów na ogół mamy pole manewru, więc możemy jakoś rozplanować przestrzeń, by samemu sobie nie szkodzić.
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]