Aktualności wróć do listy
13.04.2021

Bye, bye, plastikowe sztućce…

Hmm, nadszedł czas pożegnań… Zgodnie z przepisami unijnymi – już za kilka miesięcy, a konkretniej od lipca, pożegnamy się z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, mieszadełkami, talerzykami, kubeczkami czy pojemnikami oraz słomkami. Dla wielu z nas to wręcz epokowa zmiana.
Świat zmienia się na naszych oczach. W ostatnich miesiącach zmiany zintensyfikowały się szczególnie. Pomijając sytuację związaną z pandemią, zmiany możemy zauważyć też w asortymencie sklepów – a w najbliższym czasie (gdy w końcu wrócą do pracy lokale gastronomiczne) także w nich. Mowa o wycofaniu jednorazowych plastikowych sztućców, naczyń i pojemników.
Powodem wprowadzenia zarządzenia są zalegające zewsząd hałdy plastiku – który, jak doskonale wiemy, właściwie całkowicie nie ulega rozkładowi, zalegając na wysypiskach, ale też co gorsza – w zbiornikach wodnych, morzach i oceanach, a także w lasach. Uzasadnienie jak najbardziej słuszne i godne pochwały – gdyż przy tym tempie przyrostu ilości śmieci niebawem zabraknie miejsc dla nas i zwierząt – gdyż utoniemy w morzu śmieci. Każdy z nas miał okazję z pewnością widzieć w mediach wybrzeża oceanów zasłane plastikowymi odpadami czy okaleczone zwierzęta, które niechcący zjadły większy, czy mniejszy kawałek wszechobecnego plastiku. W sklepach pojawiają się stopniowo zastępniki wykonane z innych materiałów – z tektury czy drewna. Pytanie brzmi, czy sprawdzą się w każdej sytuacji. Dodajmy, że pechowo zmiana ta nałożyła się z pandemią, gdy akurat, z uwagi na konieczność ekstremalnego zachowania higieny – stosowanie jednorazowych sztućców, czy naczyń jest wskazane znacznie bardziej niż kiedykolwiek… 
Tak czy inaczej sami jesteśmy sobie winni – z uwagi na brak naszego umiaru oraz po prostu niedbalstwo (by nie nazwać tego dosadniej). Z pewnością, gdybyśmy korzystali z jednorazowych plastikowych naczyń, czy sztućców tylko wtedy, gdy to naprawdę było niezbędne, raczej nie zasypalibyśmy świata odpadami plastikowymi w tak zastraszającym tempie. Na domiar złego, skoro już koniecznie musieliśmy z nich korzystać, nie wyrzucało ich do kosza na śmieci (nie wspominając już o segregacji odpadów)… – co szczególnie wyraźnie można było dostrzec w czasach sprzed pandemii na szlaku odchodzącym od barów szybkiej obsługi, itp. – które zasłane były właśnie zużytymi kubeczkami, sztućcami, itp.
Tak więc – świat się zmienia. Oby przyniosło to pozytywne rezultaty.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]