Aktualności wróć do listy
13.04.2021

Bye, bye, plastikowe sztućce…

Hmm, nadszedł czas pożegnań… Zgodnie z przepisami unijnymi – już za kilka miesięcy, a konkretniej od lipca, pożegnamy się z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, mieszadełkami, talerzykami, kubeczkami czy pojemnikami oraz słomkami. Dla wielu z nas to wręcz epokowa zmiana.
Świat zmienia się na naszych oczach. W ostatnich miesiącach zmiany zintensyfikowały się szczególnie. Pomijając sytuację związaną z pandemią, zmiany możemy zauważyć też w asortymencie sklepów – a w najbliższym czasie (gdy w końcu wrócą do pracy lokale gastronomiczne) także w nich. Mowa o wycofaniu jednorazowych plastikowych sztućców, naczyń i pojemników.
Powodem wprowadzenia zarządzenia są zalegające zewsząd hałdy plastiku – który, jak doskonale wiemy, właściwie całkowicie nie ulega rozkładowi, zalegając na wysypiskach, ale też co gorsza – w zbiornikach wodnych, morzach i oceanach, a także w lasach. Uzasadnienie jak najbardziej słuszne i godne pochwały – gdyż przy tym tempie przyrostu ilości śmieci niebawem zabraknie miejsc dla nas i zwierząt – gdyż utoniemy w morzu śmieci. Każdy z nas miał okazję z pewnością widzieć w mediach wybrzeża oceanów zasłane plastikowymi odpadami czy okaleczone zwierzęta, które niechcący zjadły większy, czy mniejszy kawałek wszechobecnego plastiku. W sklepach pojawiają się stopniowo zastępniki wykonane z innych materiałów – z tektury czy drewna. Pytanie brzmi, czy sprawdzą się w każdej sytuacji. Dodajmy, że pechowo zmiana ta nałożyła się z pandemią, gdy akurat, z uwagi na konieczność ekstremalnego zachowania higieny – stosowanie jednorazowych sztućców, czy naczyń jest wskazane znacznie bardziej niż kiedykolwiek… 
Tak czy inaczej sami jesteśmy sobie winni – z uwagi na brak naszego umiaru oraz po prostu niedbalstwo (by nie nazwać tego dosadniej). Z pewnością, gdybyśmy korzystali z jednorazowych plastikowych naczyń, czy sztućców tylko wtedy, gdy to naprawdę było niezbędne, raczej nie zasypalibyśmy świata odpadami plastikowymi w tak zastraszającym tempie. Na domiar złego, skoro już koniecznie musieliśmy z nich korzystać, nie wyrzucało ich do kosza na śmieci (nie wspominając już o segregacji odpadów)… – co szczególnie wyraźnie można było dostrzec w czasach sprzed pandemii na szlaku odchodzącym od barów szybkiej obsługi, itp. – które zasłane były właśnie zużytymi kubeczkami, sztućcami, itp.
Tak więc – świat się zmienia. Oby przyniosło to pozytywne rezultaty.
 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]