Aktualności wróć do listy
30.08.2022

Ciepło, sucho, a wody jak na lekarstwo

Trwająca w Polsce i dużej części Europy susza coraz bardziej przekłada się na drastyczne obniżenie poziomu wód w rzekach, zbiornikach wodnych oraz wód gruntowych… A wielu z nas nieustannie podlewa przez kilka godzin dziennie trawniki…
Dramatyczna sytuacja hydrologiczna w Polsce oraz dużej części Europy nie jest chyba dla nikogo nowością – ostatecznie słyszymy o niej od kilku miesięcy, a w przypadku Polski nawet od kilku lat. Wielu z nas jednak jakoś to nie rusza… Bo trawnik musi być idealnie równy i zielony. Dlatego też przez 4 godziny dziennie non stop mamy odpalone hydrofory i podlewamy trawniki…
Upały, susza – wiadomo – rośliny potrzebują wody. Nikt temu nie przeczy. Troszkę podlać trzeba – trudno, by nasze piękne, unikatowe krzewy i ozdobne drzewka, czy kwiaty na które wydaliśmy 1500 zł zmarniały i więdły na naszych oczach. Ale podlewając ograniczmy się wyłącznie do nich. Trawnik w tym roku niestety lepiej spiszmy na straty – w przeciwieństwie do krzewów, itp. trawa odrośnie wiosną, a wielkie stare drzewa na razie jeszcze jakoś sobie radzą – a jeśli już, to wystarczy im podlewanie raz na kilka dni. A dobra strona jest taka, że skoro nie podlewamy i trawa za bardzo nie rośnie, nie musimy tracić na koszenie.
Jeśli przez kilka godzin dziennie podlewamy wodą z wodociągów, to chyba jesteśmy milionerami, a poza tym oczywiście nie myślimy o tym, że wody może zabraknąć. Jeśli zaś mamy własną studnię, pompę, hydrofor itp. to wykażmy litość dla przyrody i sąsiadów. Jeśli mamy wątpliwości, to po dwóch godzinach podlewania nalejmy wody z tegoż hydroforu do przejrzystego naczynia – pewnie wielu z nas zauważy, że jest jakaś inna niż zazwyczaj…
Cóż – o ile posiadaczom klasycznych studni i pomp pływających raczej trudno jest podlewać większą ilością wody, niż pozwalają zasoby (w studni widać dno, a pompa się wyłączy lub zatrze), to w przypadku hydroforów woda ciągnięta jest z pokładów wodonośnych niejako „na siłę” – urządzenie ściąga wodę z okolicznych pokładów wodonośnych, z których z pewnością w normalnych okolicznościach nie korzystalibyśmy. Przy okazji dziwnym trafem, naszym sąsiadom jeszcze szybciej opada poziom wód w studniach, a woda też traci na jakości (np. woda, która nigdy nie była żelazista, nagle zyskuje dziwnie rudawy odcień, a podlewane tą samą wodą delikatne krzewy i kwiaty doniczkowe jakoś nagle zaczynają marnieć)…
To tylko jeden z licznych przykładów marnowania wody… A takich nie brakuje…
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]