Aktualności wróć do listy
27.04.2021

Co z tą wodą?

Hmm, bardzo często słyszymy czy czytamy w mediach o kurczących się zasobach wody pitnej na świecie, jak też w naszym Kraju. No, ale przecież latem co chwilę narzekamy na powodzie… To jak to jest?
Niestety zasoby wody w Polsce mówiąc delikatnie, nie są imponujące – na tle całej Europy są najmniejsze, a światowej skali porównywalne są z Egiptem (czyli sytuacja jest raczej nieciekawa). W ostatnich latach roczna suma opadów w naszym kraju nie jest też zbyt imponująca, obserwując aurę za oknami, nie zawsze to dostrzegamy, ale… Głównym problemem jest przesunięcie okresów z największymi opadami na lato, czyli najgorętszą porę roku, co wiąże się z jednej strony z ich dużą intensywnością i gwałtownością w krótkim czasie, z drugiej z intensywnym parowaniem. Innymi słowy – w okresie od późnej wiosny, do wczesnej jesieni jesteśmy gnębieni przez gwałtowne burze, intensywne ulewy, w powietrzu czujemy wilgoć, jednak gleby są suche niczym Sahara, ściółka leśna jest w stanie katastrofalnym, a wiele roślin w lasach, na łąkach i w parkach usycha, staje się bardziej łamliwych czy podatnych na choroby. Jeziora i stawy obniżają swój poziom lub wręcz wysychają, a w naszych przydomowych studniach zaczyna brakować wody.
Na pozór to wszystko brzmi całkowicie absurdalnie i nielogicznie, niemniej tak nie jest. Otóż – kiedy opady występują w chłodniejszych porach roku, są mniej intensywne i bardziej rozciągnięte w czasie, mają szansę stopniowo wnikać w glebę, być akumulowane w ściółce leśnej, być pobierane przez korzenie roślin, mszaki, itp., jak też stopniowo przenikać do warstw wodonośnych, w tym ostatecznie do naszych studni, a tylko niewielka ich część odparowuje. W przypadku gwałtownych, letnich burzowych opadów, woda nie nadąża wsiąkać do (często tworzącej skorupę) gleby, w efekcie spływa powierzchniowo do pobliskich strumyków, powodując szybko ich występowanie z brzegów i podtopienia – ostatecznie spływając szybko do większych rzek i morza, a w dużym stopniu gwałtownie parując. Efekt? Poza lokalnymi podtopieniami, dużymi zniszczeniami np. na łąkach czy uprawach rolnych lub naszych zalanych piwnicach, wciąż panuje susza, a w lasach panuje zagrożenie pożarowe.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Paweł GołeckiGóralski zew
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Duet KaroPowiedz mi

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]