Aktualności wróć do listy
25.04.2023

Działkowiczu – spróbuj być eko, bez wielkiego wysiłku i kosztów

Hmm – w ostatnim czasie kwestia ekologii wielu z nas doprowadza do rozstroju nerwowego (szczególnie, gdy słyszymy o różnych dyrektywach unijnych i nadchodzących podatkach). Tak czy inaczej faktem jest, że powinniśmy dbać o nasze środowisko – i każdy z nas ma w nie wkład (choć niekoniecznie w tak surrealistyczny sposób, jak słyszymy w mediach)…
Wracamy do kwestii dbania o środowisko w naszym ogródku czy na działce – bez wielkich kosztów i pracy (paradoksalnie nawet z mniejszym nakładem niż dotychczas), z pożytkiem dla środowiska, naszej kieszeni i wdzięcznością zwierząt…
  • Ostatnio wspomnieliśmy, że warto kosić trawnik nieco rzadziej. Jeśli jednak kosimy niewysoką trawę, nie zbierajmy jej do kosza kosiarki, ale pozostawmy na miejscu, ewentualnie zebraną trawę wrzućmy do kompostownika.
  • Sadźmy jak najwięcej różnorodnych roślin, również kwitnących (szczególnie miododajnych – to raj dla owadów), ale też różne pnącza, stanowiące piękne zielone ściany (produkcja tlenu, a przy okazji świetne miejsce jako schronisko dla ptaków).
  • Pamiętajmy, że rośliny nie tylko produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale są też naturalnymi filtrami, wyłapującymi z powietrza pyły i zanieczyszczenia, a przy okazji stanowiąc barierę dźwiękochłonną – dlatego drzewa, bujne żywopłoty czy ściany pnączy od strony drogi czy np. terenu gdzie trwa jakaś budowa (pnącza wyhodujemy w kilka tygodni), to ogromna zaleta.
  • Nie naciskajmy też na sąsiadów czy władze miejskie lub gminne w sprawie wycinki drzew, które po prostu nam się nie podobają lub rzucają odrobinę cienia na naszą posesję lub dom. Ostatecznie można poprosić o przycięci części ich gałęzi, a wycince powinny podlegać jedynie te drzewa, które stanowią bezpośrednie zagrożenie podczas burzy czy wichury.
  • W miarę możliwości stwórzmy choćby miniaturowe oczko wodne – będzie stanowiło raj dla zwierząt, ale pozwoli też na posadzenie innych gatunków roślin (w tym wodnych), które również mają niebagatelne znaczenie dla oczyszczania powietrza.
  • Wprawdzie wspomnieliśmy, że na produkcję spalin mamy niewielki wpływ, ale możemy nieco ograniczyć grillowanie (chyba nie musimy grillować przez wiele godzin przez 2-3-4 dni w tygodniu od wiosny do jesieni) czy robienie ognisk (te ostatnie coraz częściej są niezgodne z prawem) – w ten sposób również choć w minimalnym stopniu przyłożymy się do niezanieczyszczania powietrza.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę