Aktualności wróć do listy
23.03.2021

Dzień lasu za nami

Za nami Światowy Dzień Lasu – niby kolejne z tzw. świąt nietypowych, których dziesiątkami epatują nas codziennie media, ale może to akurat dzień, na który nieco bardziej warto zwrócić uwagę…
Las… Co w nim nadzwyczajnego? Przecież lasy otaczają nas niemal wszędzie – na wsiach, w górach, nad morzem, ale też na obrzeżach miast. Niby jest ich sporo, ale czy aby na pewno wystarczająco dużo? Niestety w skali świata na pewno nie – przecież co roku zalesione obszary choćby wiecznie zielonych lasów wiecznie zielonych gwałtownie się zmniejszają, z uwagi na ich masową wycinkę, ale też zmiany klimatyczne. Wróćmy jednak na nasze podwórko.
Zastanówmy się, do czego potrzebny nam las.
  • Niewątpliwie lasy stanowią tzw. zielone płuca naszej planety – produkują tlen, którym oddychamy, wychwytując jednocześnie dwutlenek węgla, który wydychamy.
  • Obszary zadrzewione, zwłaszcza lasy, stanowią naturalne filtry – wyłapując sporą część zanieczyszczeń z powietrza – tym samym m.in. w Polsce ich rola jest nie do przecenienia.
  • W lasach oraz ich otoczeniu powstaje specyficzny mikroklimat – znacznie korzystniejszy dla naszego funkcjonowania (możemy wspomnieć tu choćby o mniejszych wahaniach temperatur, niż na obszarach niezalesionych czy naturalnej barierze chroniącej nas przed wiatrem).
  • Warto wspomnieć też o funkcji bioretencyjnej – czyli magazynowaniu w ściółce wody (z jednej strony pozwalając ograniczyć potencjalne zagrożenie powodziowe, z drugiej – podczas suszy, wbrew pozorom stanowiąc rezerwuar wody).
  • To również środowisko życia ogromnej liczby żywych organizmów, poczynając od bakterii i grzybów, kończąc na najróżniejszych roślinach i zwierzętach – z których każde stanowi przecież niezbędne ogniwo łańcuchów pokarmowych…
  • Drzewa, szczególnie w zwartej formacji leśnej, mają ogromny wpływ na umocowanie podłoża, tym samym trwałe ukształtowanie terenu – co w Polsce, na naszych często bardzo piaszczystych glebach ma szczególnie istotne znacznie (bez korzeni drzew, dany teren ulegnie błyskawicznej erozji).
  • Warto wspomnieć również o funkcji rekreacyjnej – ostatecznie spacery po lesie stanowią jedną z najprzyjemniejszych form aktywnego wypoczynku, nie wspominając już o choćby zbieraniu owoców leśnych, grzybów, czy obserwowaniu przyrody.
Oczywiście funkcji lasów, mających ogromny wpływ na życie każdego z nas jest znacznie więcej – wspomnieliśmy tu właściwie o wierzchołku góry lodowej, odwołując się do elementarnej wiedzy każdego z nas. Niby elementarnej, ale chyba nie do końca oczywistej – bo niestety wciąż wielu z nas las, czy bardziej zadrzewione obszary przeszkadzają i usilnie dążą do ich likwidacji…
Lasy teoretycznie należą do zasobów przyrody odnawialnej, niemniej pamiętajmy o tym, iż ich rekonstrukcja – czy powstanie nowego lasu, to proces trwający dziesiątki lat – większość lasów, które podziwiamy wokół nas, z dominującą starą dobrą sosną, ma drzewostan, który liczy sobie około stu lat…
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę