Aktualności wróć do listy
20.09.2022

Idziemy na grzyby, nie zapomnijmy o... rozsądku

Przełom lata i jesieni, to tradycyjnie czas wypraw na grzyby. Niestety pogoda w tym roku znów jest kapryśna i raczej nie sprzyja naszemu komfortowi, jak też zdrowiu i bezpieczeństwu. O czym warto pamiętać wybierając się na wyprawę do lasu?
Doświadczeni grzybiarze raczej nie mają większych trudności z adekwatnym – bezpiecznym dla siebie oraz otoczenia i przyrody – zachowaniem w lesie. Wielu z nas decyduje się jednak na taką wyprawę pierwszy raz od wielu lat lub pierwszy raz w życiu. Pamiętajmy też, że nawet, jeśli jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami, nikt z nas nie młodnieje, a stan naszego zdrowia i kondycja z roku na rok pogarsza się, dlatego też nawet najbardziej doświadczeni powinni pamiętać o solidnym przygotowaniu do wyprawy.
  • Jeśli nie jesteśmy ekspertami od grzybów, ograniczmy się po prostu do wycieczki do lasu i poszukiwania grzybów po prostu dla treningu spostrzegawczości czy by zrobić im pamiątkowe zdjęcie. Jeśli nie znamy się na grzybach nie zbierajmy ich – nam grozi to nawet śmiertelnym zatruciem, a z przyrodniczego punktu widzenia, niepotrzebne niszczenie grzybni…
  • Jeśli nie znamy lasu i nie mamy wybitnej orientacji przestrzennej, zdecydowanie wybierajmy niewielkie lasy – otoczone drogami i zabudową (wędrując w nich w dowolnym kierunku po niedługim czasie i tak uda nam się wyjść z lasu i w razie potrzeby poprosić o pomoc).
  • Zawsze miejmy przy sobie naładowany telefon, latarkę, coś do jedzenia (choćby batoniki, itp.).
  • Uwzględniając, że z dostępem do Internetu i zasięgiem telefonów bywa różnie, warto choć przed wyprawą do lasu solidnie przyjrzeć się mapie terenu, punktom charakterystycznym w okolicy oraz ukształtowaniu terenu.
  • Pamiętajmy o adekwatnym stroju – ubierajmy się na cebulkę, nie zapominajmy o kurtce przeciwdeszczowej, niemniej nie zaszkodzi, by mieć w kieszeni dodatkowo choćby jednorazową pelerynę przeciwdeszczową. Ważne są też buty – wysokie, na odpowiednio grubej zelówce (rowkowanej), nieprzemakalne. Warto mieć przy sobie też czapkę, szalik i rękawiczki (choćby w kieszeni lub plecaku).
  • W miarę możliwości nie wybierajmy się na wyprawę do lasu sami, ale choć w 2-3 osoby.
  • Jeśli już koniecznie musimy oddawać się naszej pasji w samotności, to przynajmniej poinformujmy kogoś, o naszej wyprawie, planowanym jej kierunku oraz planowanym czasie powrotu.
  • W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych – odpuśćmy sobie. Pamiętajmy, że o przeziębienie, wypadek na śliskiej nawierzchni (np. mokre liście) nietrudno.
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto obchodzi Urodziny w październiku?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Kto świętuje Urodziny we wrześniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór

Lista przebojów

1.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Golden MixTyle chwil przed nami
5.
Edek DworniczekMoja nadzieja
6.
Paweł GołeckiOdpłyńmy Miła
7.
AlinaNasz czas
8.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
9.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
10.
Wesoła BiesiadaDziołcha ze Śląska
11.
Duet KaroJo i Ty
12.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
13.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
14.
Duo Fenix - Dwa FynikiZawsze tylko razem
15.
Bożena i Mirek SzołtysekMiłości ton