Aktualności wróć do listy
20.09.2022

Idziemy na grzyby, nie zapomnijmy o... rozsądku

Przełom lata i jesieni, to tradycyjnie czas wypraw na grzyby. Niestety pogoda w tym roku znów jest kapryśna i raczej nie sprzyja naszemu komfortowi, jak też zdrowiu i bezpieczeństwu. O czym warto pamiętać wybierając się na wyprawę do lasu?
Doświadczeni grzybiarze raczej nie mają większych trudności z adekwatnym – bezpiecznym dla siebie oraz otoczenia i przyrody – zachowaniem w lesie. Wielu z nas decyduje się jednak na taką wyprawę pierwszy raz od wielu lat lub pierwszy raz w życiu. Pamiętajmy też, że nawet, jeśli jesteśmy doświadczonymi grzybiarzami, nikt z nas nie młodnieje, a stan naszego zdrowia i kondycja z roku na rok pogarsza się, dlatego też nawet najbardziej doświadczeni powinni pamiętać o solidnym przygotowaniu do wyprawy.
  • Jeśli nie jesteśmy ekspertami od grzybów, ograniczmy się po prostu do wycieczki do lasu i poszukiwania grzybów po prostu dla treningu spostrzegawczości czy by zrobić im pamiątkowe zdjęcie. Jeśli nie znamy się na grzybach nie zbierajmy ich – nam grozi to nawet śmiertelnym zatruciem, a z przyrodniczego punktu widzenia, niepotrzebne niszczenie grzybni…
  • Jeśli nie znamy lasu i nie mamy wybitnej orientacji przestrzennej, zdecydowanie wybierajmy niewielkie lasy – otoczone drogami i zabudową (wędrując w nich w dowolnym kierunku po niedługim czasie i tak uda nam się wyjść z lasu i w razie potrzeby poprosić o pomoc).
  • Zawsze miejmy przy sobie naładowany telefon, latarkę, coś do jedzenia (choćby batoniki, itp.).
  • Uwzględniając, że z dostępem do Internetu i zasięgiem telefonów bywa różnie, warto choć przed wyprawą do lasu solidnie przyjrzeć się mapie terenu, punktom charakterystycznym w okolicy oraz ukształtowaniu terenu.
  • Pamiętajmy o adekwatnym stroju – ubierajmy się na cebulkę, nie zapominajmy o kurtce przeciwdeszczowej, niemniej nie zaszkodzi, by mieć w kieszeni dodatkowo choćby jednorazową pelerynę przeciwdeszczową. Ważne są też buty – wysokie, na odpowiednio grubej zelówce (rowkowanej), nieprzemakalne. Warto mieć przy sobie też czapkę, szalik i rękawiczki (choćby w kieszeni lub plecaku).
  • W miarę możliwości nie wybierajmy się na wyprawę do lasu sami, ale choć w 2-3 osoby.
  • Jeśli już koniecznie musimy oddawać się naszej pasji w samotności, to przynajmniej poinformujmy kogoś, o naszej wyprawie, planowanym jej kierunku oraz planowanym czasie powrotu.
  • W razie niekorzystnych warunków atmosferycznych – odpuśćmy sobie. Pamiętajmy, że o przeziębienie, wypadek na śliskiej nawierzchni (np. mokre liście) nietrudno.
Kto świętuje w czerwcu?
Kto świętuje w czerwcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Ryszard SawickiZabawy czas
2.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
3.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
4.
Paweł GołeckiCud natury, moje góry!
5.
FrakcjaPuste słowa
6.
Edek DworniczekCzekam
7.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
8.
Teresa WernerCzy to jest miłość
9.
Golden MixKto się czubi, ten się lubi
10.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
11.
Krzysztof Pietrek, Mateusz SzymczykBo życie takie jest
12.
MagdaLepiej być niż mieć
13.
Avista i DynamicŻyciem ciesz się ciesz
14.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
15.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie cz.3 [głosujemy raz na dobę]