Aktualności wróć do listy
08.06.2021

Konsekwencje wycinki lasów

W ostatnim czasie nieco więcej uwagi poświęcamy lasom, ich funkcjom oraz ich nasilonym wycinkom. Powróćmy jeszcze do tematu i zwróćmy uwagę na kolejny aspekt.
Lasy – dla wielu z nas zwyczajna rzecz – były od zawsze i pozostaną na zawsze… Hmmm, w ostatnim czasie wielu z nas miało okazję uświadomić sobie, że jest inaczej… Otóż, wielu mieszkańców wsi, miasteczek i podmiejskich dzielnic mieli okazję pewnego dnia obudzić się w nowej rzeczywistości, bez pięknej ściany zieleni za oknami – jak się okazuje, wycinki przebiegają wyjątkowo sprawnie, a spore połacie lasów znikają już w kilka dni. A potem…
  • Możemy podziwiać zupełnie nowy, niekoniecznie atrakcyjny widok podczas spacerów, czy wręcz spoglądając przez okno.
  • W naszych ogrodach i na działkach pojawiają się masowo nieproszeni – a przy okazji często niezbyt mile widziani goście – czyli zwierzęta leśne, które pozbawione nagle swojego domu i obszaru żerowania, po prostu szukają sobie niszy. W naszych ogrodach jest zacisznie, na ogół występuje bogactwo roślin. Trzeba przyznać, że kalejdoskop nowych gości w ogrodzie może być bogaty – od kretów, drobnych i średnich gryzoni (które chętnie wpadną też do naszego domu czy podgryzą coś niecoś pod maską samochodu), przez sarny, jelenie, itp., lisy, gady, aż po dziki – które są bardzo otwarte i tolerancyjne, w związku z czym płot naszej działki nie jest żadną przeszkodą… O ile, jeśli wycinka przebiega w obszarze lasu dalekim od zabudowań, stanowiącym niewielką część wielkiego kompleksu, zwierzęta zwyczajnie przenoszą się w lesie o kawałek dalej, to już w przypadku lasów na przedmieściach czy zlokalizowanych we wsiach, po wycince zwierzęta zwyczajnie nie mają dokąd się przenieść…
  • Wycinki na nie do końca przemyślanych obszarach, szczególnie odsłoniętych, pagórkowatych, czy piaszczystych, przyczynią się z pewnością do pustynnienia i wyjałowienia ogromnych terenów – przy okazji całkowitej erozji (często i tak ubogich) gleb leśnych.
  • Masowe wycinki przyczyniają się również do zmian w ukształtowaniu terenu – co wiąże się z już wspomnianą erozją gleb. Pagórkowate tereny, nie utrzymywane przez korzenie drzew, i niższe partie lasu są zwyczajnie wymywane i wypłukiwane. W czasie gwałtownych opadów skutkować to może lawinami błotnymi – destrukcyjnymi dla obszaru, ale też niebezpiecznymi dla ludzi i ich dobytku.


     
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]