Aktualności wróć do listy
16.08.2022

Kulturalny wypoczynek na łonie natury

Jak już wspomnieliśmy, niema chyba lepszej formy wypoczynku, niż relaks na łonie natury – cisza, spokój, zieleń, rośliny, zwierzęta, czysta woda, gleba… No właśnie – ważne, by tak było nie tylko przed naszym wypoczynkiem, ale i po nim.
Niezależnie, czy wybieramy się na wypoczynek do lasu, na łąkę, nad jezioro, rzekę czy też do stworzonych ręką człowieka parków, musimy pamiętać i bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad zachowania na łonie natury. Niby banał – tylko dlaczego tak wielu z nas zapomina o tym banale?

Elementarne zasady zachowania na łonie natury w dużym skrócie:

  • Nie śmiećmy – dotyczy to zarówno geniuszy wynoszących do lasu czy przydrożnych rowów worki ze śmieciami czy (co gorsze) stary sprzęt RTV AGD, jak też wesołych imprezowiczów, którzy z radością urządzają sobie pikniki w malowniczych okolicznościach przyrody, pozostawiając po sobie butelki, puszki, opakowania bo batonikach, itp. Każdy z tych śmieci rozkłada się tysiące lat, wiele z nich stwarza zagrożenie pożarowe lub zagrożenie dla zwierząt, zanieczyszcza glebę i wody, o estetyce już nie wspominając.
  • Nie zrywajmy, nie wyrywajmy, nie niszczmy – jeśli widzimy piękną roślinę, interesujące owoce, grzyby – po prostu przyjrzyjmy się im, zróbmy zdjęcie i zostawmy w spokoju. Nawet, jeśli znajdziemy piękny kwiat, przecież niewiele nam przyjdzie z jego zerwania – nawet nie doniesiemy go do domu, bo zwiędnie, a wyrywając go czy łamiąc sprawimy, że szanse na jego ponowne wyrośnięcie są bliskie 0. To samo dotyczy roślin czy grzybów trujących – są naturalnym ogniwem łańcucha pokarmowego, zostawmy je więc w świętym spokoju i dla własnego dobra nie dotykajmy.
  • Absolutnie nie dotykajmy, nie zbliżajmy się do dzikich zwierząt – poczynając od owadów, kończąc na ssakach. Podziwiajmy je z daleka, ostrożnie (najlepiej bez lampy błyskowej) róbmy zdjęcia, korzystajmy z lornetki… Nawet, jeśli mamy totalnie niewinne zamiary, zwierzaki mogą nas zaatakować w obronie własnej.
    • Jeśli znajdziemy gniazdo dzikich pszczół, os szerszeni – w lesie czy odludnej łące zostawmy je w spokoju. Owady nieprowokowane przez nas nie będą nas atakowały.
    • Młode zwierzaki są śliczne i urocze, często mamy wrażenie, że zostały porzucone przez matkę i mamy ochotę je ocalić – absolutnie nie zbliżajmy się do nich. Ich matka może być w pobliżu i rzucić się na nas w ich obronie lub – jeśli poczuje na nich nasz zapach (bo je głaskaliśmy), prawdopodobnie je porzuci.
    • Jeśli mamy na tyle czasu, a spotkamy na drodze młodego zwierzaka, który wygląda na porzuconego, zapamiętajmy lokalizację i wróćmy w dane miejsce za godzinę lub dwie – jeśli zwierzak nadal tam będzie bez matki, możemy powiadomić służby leśne czy pogotowie dla zwierząt leśnych (może rzeczywiście mamie maluszka coś się przytrafiło).
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]