Aktualności wróć do listy
12.03.2019

No właśnie – co z tą wycinką drzew, lasów, itp.?

Ostatnio wspomnieliśmy nieco o kwestii masowego wycinania drzew na osiedlach, w miastach, ale też w parkach i ich okolicach, czy nawet usuwaniu sporych terenów leśnych nieopodal osiedli.
Temat wycinki lasów i drzew był na topie kilka lat temu, w związku z pewnymi kontrowersyjnymi przepisami. Wprawdzie przepisy wycofano, ale jakoś intensywne wycinki trwają nadal.
Poza oczywistym wpływem na jakość powietrza, wycinki takie niosą jednak za sobą liczne inne negatywne konsekwencje, o których raczej na co dzień nie myślimy. Pierwszą z nich jest zakłócenie gospodarki wodnej danego obszaru, który po wycince często zaczyna wręcz pustynnieć, tereny podatne są na erozję. Nie wspominając już o drastycznych zmianach krajobrazu. Również z naszego, czysto użytkowego punktu widzenia zaczynamy odczuwać negatywne konsekwencje – latem, w upalne słoneczne dni zwyczajnie brak nam cienia.
Nie ukrywajmy jednak, że tereny takie są siedliskiem życia wielu zwierząt – kręgowców i bezkręgowców. Przy okazji wycinki część z nich niestety ginie. Inne muszą szukać nowego schronienia czy siedliska. I tu pojawia się argument, który powinien poruszyć nawet tych, którzy nie szanują przyrody zanadto – zwierzęta szukając nowych siedlisk bardzo chętnie wkraczają na teren pobliskich posesji, przy okazji nie do końca zgodnie z naszą koncepcją zagospodarowania terenu lubią coś tam przekopać, zamieszkać pod naszym tarasem, zagospodarować na nowo grządki, itp., a te z nieco mniej arystokratycznymi manierami nie mają nic przeciwko małym odwiedzinom w naszym domu (i nie zawsze chodzi wyłącznie o myszy, które i tak wielu z nas przyprawiają o białą gorączkę).
 
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
StachSłona łza
3.
Damian HoleckiOna i ja
4.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
5.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
6.
Damian Holecki i WeronikaChcę
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
Teresa WernerCzas na szczęście
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
WeronikaTotalny luz
11.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
12.
Darek NowickiŻółte tulipany
13.
A to myŻycia rejs
14.
Ryszard SawickiŚnię o Tobie
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie [głosujemy raz na dobę]