Aktualności wróć do listy
10.12.2018

O choinka! Czyli jakie drzewko wybrać (by było też ekologicznie)

Nasze ulubione Święta nadchodzą. A wraz z nimi (dla części z nas) odwieczny dylemat – czyli jakie drzewko wybrać? Żywe czy sztuczne? A jak na to spojrzeć z punktu widzenia ekologii?
I po raz kolejny niełatwo udzielić odpowiedzi na to pytanie. Wybaczcie to banalne stwierdzenie, ale to fakt. Właściwie wszystko zależy od naszego podejścia do sprawy. Kupując naturalne drzewka (do kompletu nie zawsze z legalnej szkółki, ale od przypadkowego sprzedawcy, gdzieś na rogu…) niestety przykładamy rękę do wycinki drzew. Teoretycznie część jest hodowana specjalnie z myślą o sprzedaży na Święta, niemniej – mogłyby sobie spokojnie rosnąć lub trafić do ogrodnictwa i ostatecznie do czyjegoś ogrodu, a nie na chwilę do nas do domu, a potem na śmietnik. Niewątpliwie największym atutem żywych drzewek jest ich aromat, mankamentem spadające igły i fakt, że siłą rzeczy choinkę trzeba wyeksmitować z domu na długo przed zakończeniem okresu świątecznego. Dodajmy, że choinki takie kupujemy co roku, więc jako argument przeciwko należy dorzucić jeszcze kwestię transportu (i w ślad za tym dodatkowego obciążenia środowiska). Z drugiej strony, gdy już trafi na wysypisko, nie stanowi żadnego obciążenia dla środowiska, szybko się rozkłada bez wytwarzania toksyn.
No dobrze – skoro nie żywe drzewko, to sztuczne? Niby tak. Z założenia przeznaczone jest na wiele lat (i naprawdę jest w stanie bardzo długo wytrzymać). Czyli nie przyczyniamy się do wycinki lasów, nielegalnych działań, w domu odpada nam sprzątanie, itp. No, ale jak to zwykle bywa, nadchodzi kres naszej choinki (bo nam się znudziła, bo się zaczyna rozlatywać, bo przyszła moda na inne…). No – i tu już koniec ekologii. Choinka wykonana z plastiku (i odrobiny metalu) będzie zalegała na wysypisku dziesiątki, a nawet setki lat (metal w końcu skoroduje i będzie mniejszym problemem, gorzej z resztą). Dochodzi jeszcze kwestia energii i procedur związanych z produkcją, itp. Czyli też nie jesteśmy ekologiczni.
Wychodzi na to, że najlepiej byłoby zrezygnować z drzewka… Bez przesady. Nie kryjmy, że dużo zależy od naszego podejścia. W przypadku choinki sztucznej, naprawdę jest w stanie wytrzymać kilka, do kilkunastu lat. Naprawdę nie ma potrzeby zmieniania jej co roku (jakość drzewek od dobrych kilku czy kilkunastu lat pozostaje na stałym poziomie, a wyglądem raczej drastycznie się nie różnią). Gdy się zakurzy, możemy ją spłukać pod prysznicem lub powycierać wilgotną ściereczką (wcale nie używając detergentów lub stosując je w minimalnej ilości). Jeśli ktoś woli żywe – też nie ma tragedii, pod warunkiem, że zakupuje je z legalnego źródła. Absolutnie nawet nie pomyślmy o zaoszczędzeniu pieniędzy przez samodzielną wycieczkę do lasu – nie dość, że dewastujemy środowisko, to jeszcze mamy duże szanse na uroczy mandat przed Świętami…
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Paweł GołeckiGóralski zew
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
7.
StachLusia
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Alpina ShowMoja Lady
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Edek SikoraNiebieskie łąki
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
14.
AlinaNic na siłę
15.
Andy & LuciaZ Tobą być

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]