Aktualności wróć do listy
18.10.2022

Próbujemy ekonomicznie zarządzać ciepłem…

Przed nami wyjątkowo trudny i kosztowny sezon grzewczy. Ceny nas przerażają, wszyscy wokół namawiają do obniżenia temperatury w pomieszczeniach… Zastanówmy się, jak w warunkach, które mamy w domu, zwiększyć efektywność ogrzewania.
Wielu z nas ogrzewa mieszkania za pomocą sieci centralnego ogrzewania lub elektrycznie. Tu kwestie wszelkich dopłat czy rabatów prezentują się raczej mgliście. Coraz bardziej przeraża nas wizja zimy – tym bardziej, że już teraz (przy zdecydowanie dodatnich temperaturach, ale przy dużej wilgotności i braku słońca) w naszych domach jest… zimno. Problem w tym, że spoglądając na termometr w domu często stwierdzamy z przerażeniem, że przy plus 20 stopniach, w grubym dresie po prostu marzniemy – tymczasem wszyscy namawiają nas do obniżenia temperatury do 18 stopni Celsjusza (albo i niższej) – podobno można się do tego przyzwyczaić…
Na razie jednak odłóżmy te dywagacje i zastanówmy się, jak domowymi sposobami, w sposób ekonomiczny, bezpieczny dla nas i środowiska zadbać, by nawet przy niezbyt mocno grzejących kaloryferach, w naszym mieszkaniu było względnie ciepło.
  • Pamiętajmy o uszczelnianiu okien i drzwi – oczywiście ideałem są nowe okna i drzwi, których konstrukcja znacznie zwiększa izolację termiczną. No, ale nie każdy z nas ma takie okna czy drzwi, na ich wymianę raczej nas nie stać, a pogoda też temu nie sprzyja. Musimy poradzić sobie domowymi sposobami – zastosować kupne lub domowej roboty uszczelniacze do okien (choćby zrolowane tkaniny, koce, ręczniki ułożone na parapecie czy progu drzwi). Czasami zdarza się też, że okna są nieco wadliwe wstawione – i nieszczelność pojawia się na styku ramy okiennej ze ścianą. Tu może pomóc nam pianka budowlana, a ostatecznie – chwilowo – gips, a nawet modelina lub masa solna.
  • Wskazane są firanki i zasłonki, które stanowią dodatkową izolację, pomiędzy oknem i światem zewnętrznym. Z drugiej strony (to akurat niełatwe), nie mogą one przykrywać grzejników lub rur doprowadzających – bo tym razem też będą stanowiły świetny izolator – ale dla ciepła, które ma rozchodzić się po mieszkaniu.
  • Grzejniki nie powinny być też przysłonięte oczywiście meblami czy innymi przeszkodami (w teorii – w praktyce życzymy powodzenia w kawalerce zamieszkałej przez kilkuosobową rodzinę). Oczywiście meble stanowią dodatkowe barykady.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]