Aktualności wróć do listy
15.03.2022

Próbujemy oszczędzać prąd c.d.

Mawia się, że co nas nie zabije, to nas wzmocni – cóż… jeśli przetrwamy tegoroczne rachunki za energię elektryczną, gaz i inne media, to chyba rzeczywiście nic już nas nie pokona… Na razie trzeba jednak robić dobrą minę do złej gry i podjąć bohaterską próbę oszczędzania energii – w ostatnich artykułach skupiamy się na prądzie…
Kilka porad zaserwowaliśmy już Wam przed tygodniem, czas na dalszy ciąg naszych wskazówek – w jaki sposób (przynajmniej w teorii) możemy zaoszczędzić prąd.
  • Odłączajmy od prądu ładowarki, itp., gdy nie jest podłączone do nich żadne urządzenie lub gdy jest w pełni załadowane (prąd pobierają przez cały czas).
  • Na noc lub gdy wychodzimy z domu na kilka godzin, wyłączajmy telewizor lub komputer całkowicie – urządzenie w trybie czuwania zużywa prąd. Z drugiej strony pamiętajmy, że niektóre urządzenia, bez podtrzymania z sieci tracą dane – dotyczy to odbiorników radiowych, itp.
  • Pamiętajmy, że tak naprawdę najwięksi pożeracze energii znajdują się w kuchni i ewentualnie w łazience – lodówka, kuchenka elektryczna, czajnik, bojler, pralka, zmywarka, odkurzacz… Choć urządzenia te prezentują coraz wyższe klasy energetyczne, niestety tak czy inaczej to one w dużej mierze mają wpływ na najwyższy poziom naszych rachunków.
  • W przypadku lodówki, by zredukować zużycie przez nią prądu
    • nie wkładajmy do niej ciepłych potraw,
    • starajmy się jej nie otwierać, gdy akurat intensywnie gotujemy – ciepło i gorąca para momentalnie wchodzą do środka, wymuszając pracę na najwyższych obrotach,
    • uważajmy, by żywność nie dotykała tylnej ścianki lodówki (powoduje to jej przymarzanie, a po czasie problemy z prawidłowym obiegiem temperatur w jej wnętrzu,
    • lodówka nie powinna bezpośrednio mieć styczności ze źródłami ciepła (kuchenka, grzejnik czy miejsce silnie nasłonecznione) – niewłaściwe sąsiedztwo powoduje niejako sztuczne podgrzewanie otoczenia i samej lodówki, wymuszając jej nieustanną pracę; w przypadku braku innych możliwości konfiguracji mebli, oddzielmy lodówkę cienką warstwą styropianu bądź folii aluminiowej.
  • W przypadku bojlera, warto zastosować tzw. programator czasowy (który z reguły używamy, gdy wyjeżdżamy z domu, jako zabezpieczenie przed złodziejami) – ustawmy go ta, by włączał bojler np. na pół godziny przed naszym powrotem z pracy. w przeciwnym razie urządzenie niepotrzebnie będzie pracowało przez cały dzień. Z drugiej strony, jeśli włączymy go dopiero po powrocie do domu, nie będziemy mogli nawet umyć rąk w ciepłej wodzie (co zimą, zwłaszcza w dobie pandemii, jest niezbędne).
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę