Aktualności wróć do listy
09.05.2018

Rozsądnie gospodarujemy wodą na działce

Maj… Czas kiedy większość z nas w końcu wyrusza do ukochanych ogrodów, ogródków i na działki. Pracy z pewnością nie zabraknie. Na początek trzeba zrobić porządki na grządkach. Nie zaszkodziłoby trochę podlać…
No właśnie. Podlewanie – właściwie miłe zajęcie. Ale skąd brać wodę, by nie podbijać rachunków, jednocześnie żyć w zgodzie z przyrodą? W poprzednim artykule zamieściliśmy już kilka małych sugestii – jak zbieranie deszczówki, czy wykorzystanie wody z prania czy kąpieli (pod warunkiem, że używaliśmy znikomych ilości detergentów). Z pewnością można by skorzystać ze studni czy hydroforu. No, ale gorzej, gdy sami (my i nasi sąsiedzi) zadbaliśmy wcześniej, by zanieczyścić podziemne pokłady wody.
  • W basenie czy oczku wodnym nie stosuj chemikaliów – teoretycznie mogą przyczynić się do nieco dłuższego utrzymania czystości wody w zbiorniku, ale w końcu i tak trzeba ją wymienić. Niestety wszelkie chemikalia w niej zastosowane nie przysłużą się naszym roślinom, jak też przyczynią się do skażenia wód gruntowych. Tym samym oszczędność i wody i pieniędzy jest tutaj pozorna (niby wymiana wody następuje rzadziej, ale za to z dużo większym kosztem dla środowiska, naszych studni, roślin, a same preparaty też nie należą do najtańszych). Dodajmy do tego, że chemikalia nie są też obojętne np. dla ptaków czy innych małych zwierząt, które na co dzień chętnie korzystają z naszego małego stawiku.
  • Ostrożnie z nawożeniem – każdy z nas chce mieć piękny trawnik oraz roślin w ogrodzie. Pytanie brzmi: jakim kosztem? Często nadużywamy (kosztownych) nawozów, które owszem – przyczyniają się do bujnego wzrostu trawy, jednakże skażają glebę i przenikają do wód gruntowych, skażając je silnie. Taka woda już absolutnie nie nadaje się do picia, a nawet do mycia, prania czy wypełnienia basenu (ryzyko chorób skóry) czy oczka wodnego (estetyka oraz narażanie zwierząt zamieszkujących nasz mini akwen). Zdecydowanie tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla naszej wody i gleby będzie stosowanie nawozów naturalnych (pochodzenia roślinnego, kompostu) oraz napowietrzanie gleby.
  • Nie przesadzaj z myciem samochodu – zarówno zużywasz na nie sporo wody, jak też silnych detergentów, które do kompletu spłukujesz wprost do gleby. Tym samym rachunki rosną, gleba coraz bardziej skażona, woda w studni też (jeśli nie naszej, to u sąsiadów), a samochód i tak za chwilę będzie znów brudny. Jasne, że czasami trzeba go umyć, ale nie co dwa dni. Czasami wystarczy spłukanie go strugą wody (i to w niewielkiej ilości).
Kto świętuje w styczniu?
Kto świętuje w styczniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
StachSłona łza
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Tim FabianMój Aniele
5.
Darek NowickiŻółte tulipany
6.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
7.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
8.
Mona LisaSilna jak lew
9.
Andy & LuciaIle godzin ma ta noc?
10.
Toby z MonachiumJesteś najpiękniejsza
11.
WeronikaTotalny luz
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław JędrowskiNojlepiej przeżyj swoje życie
14.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
15.
Michalina StarostaIskierka

Sonda

Przebój 2018 Roku (II półfinał) [głosujemy raz na dobę]