Aktualności wróć do listy
10.05.2022

Uwaga na niebezpieczne rośliny – konwalia majowa

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, otaczając nas feerią barw, zapachów i kształtów – piękne, barwne rośliny aż proszą się o ich zerwanie i wzięcie do ręki, szczególnie przez nasze dzieci, co niestety może skończyć się tragicznymi konsekwencjami. Jak się okazuje, czasami ofiarami popularnych roślin stają się również dorośli…
Niestety wiele pospolitych, bardzo urokliwych roślin, które rosną w parkach, ogrodach, czy osiedlach wykazuje właściwości trujące – w najlepszym wypadku mogące wywołać sensacje żołądkowe – typu bóle brzucha, wymioty, biegunki, czy reakcje skórne. W przypadku dzieci jednak, jak też osób schorowanych, spożycie ich określonych części, a czasami nawet intensywny kontakt ze skórą (trzymanie przez dłuższy czas w dłoni, kontakt ze skaleczeniem), może wywołać zmiany skórne, silne odczyny alergiczne, itd. W przypadku tych pięknych roślin jest to oczywiście reakcja obronna, chroniąca je przed zjedzeniem przez zwierzęta. Bardzo często szczególnie toksyczne (co jest logiczne z punktu widzenia przetrwania rośliny) okazują się owoce, nasiona lub cebulki, choć czasami trujące właściwości wykazują całe rośliny.
Konwalia majowa
Niewątpliwie wśród roślin, na które powinniśmy uważać, należy konwalia majowa. Te niezwykle piękne, delikatne i niepozorne rośliny o kwiatach cieszących nas pięknym zapachem mają toksyczne właściwości niemal w całości. Szczególnie trujące są ich nasiona – zjedzenie już kilku nasion lub jagód może prowadzić do śmiertelnego zatrucia u człowieka lub zwierząt, niemniej toksyczne właściwości wykazują też kwiaty, liście i łodygi… Pewnie część z nas pamięta przypadek, gdy w ubiegłym roku w ciężkim stanie trafiła do szpitala nastolatka, która wypiła wodę, w której wcześniej stał bukiecik konwalii. Zatrucie toksynami zawartymi w konwalii objawia się zaburzeniami czynności układu pokarmowego, zaburzeniami czynności rytmu serca, zaburzeniami widzenia, bólami i zawrotami głowy, osłabieniem.
Oczywiście nie oznacza to, iż mamy pozbywać się tych pięknych roślin ogrodów, czy wazonów – po prostu zachowajmy ostrożność, po ich dotykaniu myjmy ręce, trzymajmy je poza zasięgiem małych dzieci, a starsze od najmłodszych lat uczmy, iż absolutnie nie należy brać części roślin do ust.

 
Kto świętuje w maju?
Kto świętuje w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
2.
Tomasz CalickiCzy uwierzysz
3.
Ewa CzajkaNajlepszy czas
4.
Izabela FojcikTańczyć, marzyć, kochać
5.
Krzysztof PietrekZa wszystkie nasze dni
6.
Krzysztof KoniarekDobrze to wiem
7.
Paweł GołeckiZłoty warkocz
8.
MagdaLiczi
9.
Lady’s VoiceRadość życia
10.
Blue PartyJeśli kochasz, proszę mów
11.
Kasia ESJa kocham Ciebie
12.
StachDobry gest
13.
Teresa WernerWarto żyć
14.
AlinaNasz czas
15.
Grzegorz Poloczek i Mateusz SzymczykNowy szac

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Mamie [głosujemy raz na dobę]