Aktualności wróć do listy
26.03.2019

W trosce o wodę

Kilka dni temu świętowaliśmy światowy dzień wody. Dla wielu kolejny dziwny dzień w kalendarzu… Ale może właśnie przy tej okazji warto pochylić się nieco nad stanem naszych wód i naszym wkładem na rzecz ich czystości lub wręcz przeciwnie…
Światowy dzień wody… no właśnie – co z tą wodą? Chyba wszyscy wiedzą, że światowe zasoby wód słodkich zdatnych do picia, czy nawet do użytku w gospodarstwach domowych mówiąc najdelikatniej nie są zbyt duże i w dodatku stale się kurczą. No dobrze – większość z nas stwierdzi zapewne, że nie mamy z tym wiele wspólnego. Niby tak – na zmiany klimatyczne niby nie mamy wielkiego  wpływu, podobnie jak na zanieczyszczenie wód. Wiadomo, że główną rolę odgrywa tu przemysł. Główną, ale nie jedyną. Nie ma co się oszukiwać, że my – jako gospodarstwa domowe, nie mamy wpływu na zanieczyszczenie wód. Nie ma co się wykręcać podejściem, że jedno gospodarstwo domowe na nic nie ma wpływu. Po pierwsze ludzi o takim podejściu są tysiące – i tutaj mówimy już o konkretnych wielkich liczbach.
Często też zdarza się, że nawet pojedyncze gospodarstwo domowe jest w stanie skutecznie zanieczyścić wody (jak też gleby) w takim stopniu, że stają się nie tylko niezdatne do picia, ale po prostu toksyczne dla roślin i zwierząt.
Jakie błędy najczęściej popełniamy?
  • W przypadku gospodarstw jednorodzinnych plagą wciąż są nieszczelne szamba, a często – co gorsza – odprowadzanie całości nieczystości bezpośrednio do gleby czy pobliskich rzek bądź strumieni. Z jednej strony są to fekalia, ogromne ilości bakterii chorobotwórczych oraz przykry dla wszystkich zapach. Z drugiej ogromne ilości chemii, jaką nieustannie stosujemy w gospodarstwie… Efekt? Skażenie gleb i wód – również w naszych własnych studniach, czy studniach naszych sąsiadów. Przecież używamy ich choćby do podlewania naszego ogrodu.
  • Zarówno w miastach, jak też a małych miejscowościach problem jest mycie samochodów na trawnikach, osiedlowych parkingach, przy garażach itp., przy okazji stosując ogromne ilości substancji chemicznych. Najlepszym wyjściem byłoby mycie samochodów w myjni. Jeśli jednak nie możemy sobie na to akurat pozwolić – naprawdę czasami wystarczy spłukać samochód czystą wodą bądź użyć śladową ilość szamponu.
  • Kolejnym kardynalnym, całkowicie niedopuszczalnym błędem, jest wyrzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych – często niestety w lesie lub wręcz w pobliżu rzek bądź stawów. Niestety kreatywność wielu z nas nie ma tu granic i nie ograniczamy się do zwykłych odpadów np. kuchennych, ale z lubością pozbywamy tą naganną metodą się odpadów chemicznych (jak resztki farb i lakierów), akumulatorów samochodowych czy elektroniki. Przypominamy, że to tykająca bomba ekologiczna…
  • Do naszych błędów dodać warto nadużywanie detergentów i wszelkiego rodzaju środków chemicznych, które naprawdę nie są niezbędne w naszych gospodarstwach, a masowo trafiają (w najlepszym wypadku) do kanalizacji, a często niestety do gleb.
  • Piątym poważnym błędem – zarówno w gospodarstwach domowych – jak też na skalę przemysłową, jest marnotrawienie wody (które skądinąd przy okazji odbija się na naszej kieszeni).
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]