Aktualności wróć do listy
28.06.2018

W upalne dni nie zapominaj o zwierzakach

Lato tej wiosny nie odpuszcza. Z jednej strony to miła odmiana po pochmurnych, szarych i chłodnych dniach, które dominowały przez ostatnie niemal 2 lata. Z drugiej to dla wielu z nas – w tym dla naszych zwierzaków, najbardziej męczące miesiące od niepamiętnych czasów.
W te piękne, acz upalne dni dbajmy o siebie, swoje dzieci, osoby starsze. Nie zapominajmy jednak o naszych zwierzakach.
  • Jeśli widzimy, że nasz zwierzak wyjątkowo źle znosi skrajne temperatury, zadbajmy by miał odpowiednie miejsce do schłodzenia się – zapewnijmy mu zacieniony kącik, z jakimś chłodnym podłożem (np. z kafli, z kamienia), wspomniany już dostęp do wody (choć to akurat konieczne jest niezależnie od temperatury). W przypadku np. małych piesków dobrym wyjściem jest np. mokry kompres z ręcznika, który choć na chwilę zarzucimy na głowę i grzbiet zwierzaka.
  • Absolutnie nie zostawiajmy zwierzaków na cały dzień w miejscu wyeksponowanym na słońce. Wielu z nas ma w zwyczaju trzymać domowe zwierzaki, typu ptaki, czy nawet małe ssaki, na parapetach okiennych, czasami wystawiając je na balkon. Balkon będzie niezbyt dobrym rozwiązaniem o każdej porze roku (i nie chodzi tylko o temperatury czy wilgoć), natomiast parapet – z pewnością nie jest dobrym pomysłem w letnie nasłonecznione dni. Sprawdźmy jak długo sami jesteśmy wytrzymać w oknie w pełnym słońcu. W wielu przypadkach będzie to zaledwie kilka minut. A co ma zrobić nasz mały zwierzak zamknięty w klatce? Jeśli klatka musi już stać na parapecie, koniecznie przysłońmy okno w godzinach najsilniejszej operacji słońca, no i dorzućmy jakieś nadliczbowe naczynka z wodą, najlepiej takie, w których zwierzak może się wykąpać. Jeśli mamy jednak możliwość jej przestawienia, w te dni postawmy ją gdzie indziej. Oczywiście o takim szaleństwie, jak trzymanie uwiązanego psa na krótkiej smyczy czy nie daj Boże łańcuchu w ten sposób, że nie ma szansy znaleźć cienia nawet nie wspominamy - bo to już nie bezmyślność, a czysty sadyzm.
 
Kto świętuje w listopadzie?
Kto świętuje w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Damian HoleckiOna i ja
2.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
3.
Tim FabianMój Aniele
4.
StachSłona łza
5.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
6.
Mona LisaSilna jak lew
7.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
8.
WeronikaTotalny luz
9.
Darek NowickiŻółte tulipany
10.
FrejeLetni czas
11.
De SilversOd dziś moje serce należy do Ciebie
12.
Kasia PiowczykKolory
13.
Mirosław SzołtysekLato w nas jest
14.
Joanna Wojtaszewska i Kamil R. KarolczukDziołszko
15.
Brygida i Robert ŁukowskiPowiedz Beybe