Aktualności wróć do listy
28.06.2018

W upalne dni nie zapominaj o zwierzakach

Lato tej wiosny nie odpuszcza. Z jednej strony to miła odmiana po pochmurnych, szarych i chłodnych dniach, które dominowały przez ostatnie niemal 2 lata. Z drugiej to dla wielu z nas – w tym dla naszych zwierzaków, najbardziej męczące miesiące od niepamiętnych czasów.
W te piękne, acz upalne dni dbajmy o siebie, swoje dzieci, osoby starsze. Nie zapominajmy jednak o naszych zwierzakach.
  • Jeśli widzimy, że nasz zwierzak wyjątkowo źle znosi skrajne temperatury, zadbajmy by miał odpowiednie miejsce do schłodzenia się – zapewnijmy mu zacieniony kącik, z jakimś chłodnym podłożem (np. z kafli, z kamienia), wspomniany już dostęp do wody (choć to akurat konieczne jest niezależnie od temperatury). W przypadku np. małych piesków dobrym wyjściem jest np. mokry kompres z ręcznika, który choć na chwilę zarzucimy na głowę i grzbiet zwierzaka.
  • Absolutnie nie zostawiajmy zwierzaków na cały dzień w miejscu wyeksponowanym na słońce. Wielu z nas ma w zwyczaju trzymać domowe zwierzaki, typu ptaki, czy nawet małe ssaki, na parapetach okiennych, czasami wystawiając je na balkon. Balkon będzie niezbyt dobrym rozwiązaniem o każdej porze roku (i nie chodzi tylko o temperatury czy wilgoć), natomiast parapet – z pewnością nie jest dobrym pomysłem w letnie nasłonecznione dni. Sprawdźmy jak długo sami jesteśmy wytrzymać w oknie w pełnym słońcu. W wielu przypadkach będzie to zaledwie kilka minut. A co ma zrobić nasz mały zwierzak zamknięty w klatce? Jeśli klatka musi już stać na parapecie, koniecznie przysłońmy okno w godzinach najsilniejszej operacji słońca, no i dorzućmy jakieś nadliczbowe naczynka z wodą, najlepiej takie, w których zwierzak może się wykąpać. Jeśli mamy jednak możliwość jej przestawienia, w te dni postawmy ją gdzie indziej. Oczywiście o takim szaleństwie, jak trzymanie uwiązanego psa na krótkiej smyczy czy nie daj Boże łańcuchu w ten sposób, że nie ma szansy znaleźć cienia nawet nie wspominamy - bo to już nie bezmyślność, a czysty sadyzm.
 
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Kto ma Urodziny w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Arkadia BandTam dom mój, gdzie serce moje
2.
Damian HoleckiOna i ja
3.
Krzysztof KoniarekDaj mi swoje serce
4.
Kasia Matejczyk i New EnergyNamaluję Słońce
5.
StachSłona łza
6.
Darek NowickiŻółte tulipany
7.
De Silvers i GiszowanieTo nasz Giszowiec
8.
A to myŻycia rejs
9.
Bogusława PiechuraTo było wczoraj
10.
Teresa WernerCzas na szczęście
11.
WeronikaWięc jeszcze raz
12.
Tim FabianMój Aniele
13.
Jacek SilskiDawno nie ma nas
14.
Karol Hadrych i Adam ChrolaMuzyczko graj
15.
Bożena i Mirek SzołtysekDo Ciebie Świat należy

Sonda

Wybierz najlepszy teledysk w parku cz.2 [głosujemy raz na dobę]