Aktualności wróć do listy
17.11.2020

Z troską o nasz portfel i środowisko – oszczędzamy prąd i gaz

Niestety w ostatnim czasie finanse wielu z nas nie wyglądają najlepiej. Niestety spory udział w drenowaniu naszego portfela mają rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę. Z drugiej strony przez ich wysokie zużycie niewątpliwie nie przyczyniamy się do dbania o środowisko.
 
W jaki sposób możemy nieco zaoszczędzić na gazie lub prądzie?
  • Przede wszystkim powinniśmy gotować z rozsądkiem – pamiętajmy, by nie gotować więcej wody, niż potrzebujemy w danej chwili (np. do zaparzenia herbaty). Jeśli wolimy odgotować większą ilość, w obawie np. o wyłączenie prądu (choćby podczas letnich burz czy remontu w naszym bloku), możemy odgotowaną większą ilość wody odlać do termosu i wykorzystać później. Taki system ma dodatkową zaletę – gdy np. w nocy chcemy napić się czegoś ciepłego, nie musimy czekać na odgotowanie wody, a mamy od razu pod ręką wrzątek do zaparzenia herbaty czy ziółek).
  • Gotuj w garnach dobrze przewodzących ciepło – najwydajniejsze będą te ze stali szlachetnej z wielowarstwowym dnem. Szczególnie dobrze sprawdzą się w przypadku kuchenki elektrycznej. Ważne, by powierzchnia grzania była czysta – zanieczyszczenia są izolatorem, który przyczyni się do marnotrawienia energii.
  • Kupując nową żarówkę, starajmy się wybierać tę ledową – jest droższa, niemniej powoduje zużycie znaczenie mniejszej ilości energii, więc jej zakup szybko się zwróci.
  • Kupując nowy sprzęt AGD, zwróćmy uwagę na klasę energetyczną. Sprzęty energooszczędne są wprawdzie droższe, ale mniejsze zużycie energii szybko zwróci nam różnicę w cenie. To, że odkurzacz ma mniejszą moc nie oznacza, że gorzej zbiera kurz – musimy zwrócić uwagę na inne parametry – jak moc ssąca urządzenia.
Kto świętuje w listopadzie?
Kto świętuje w listopadzie?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
2.
Danuta WiśniewskaPróżne słowa
3.
Damian HoleckiNasz Świat, nasz dom
4.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
5.
AlinaNie zakocham się tej nocy
6.
AdiMoja staro Harmonijka
7.
Adam HertzMagdaleno Mario
8.
Damian Holecki i TacjanaThe Prayer
9.
Arkadia BandBędzie OK
10.
A To MyNa zawsze razem
11.
B&G Beata Mańkowska i GenoNa skrzydłach marzeń
12.
De SilversOcean łez
13.
Szwarne KarlusyMaszkety
14.
Tim FabianZostań proszę
15.
Frela BlueSamba