Aktualności wróć do listy
02.02.2021

Zima – okażmy wyrozumiałość bezpańskim kotom

Zima to bardzo trudny czas dla wielu istot żywych. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się bezpańskie zwierzęta. Niestety wiele z nich wciąż nie może liczyć na nasze wsparcie – niestety wręcz przeciwnie.
Choć sytuacja powoli ulega poprawie, na naszych ulicach i osiedlach wciąż możemy spotkać sporo bezpańskich zwierzaków. Wśród nich chyba najwięcej jest kotów – które próbują sobie radzić, nie wchodząc nam zbytnio w drogę. Niestety zawsze znajdą się osoby nastawione wobec tych sympatycznych zwierzaków wrogo.
Pamiętajmy jednak, że krzywdzenie zwierząt jest niezgodne z prawem – i grozi nam za nie wysoka kara (z kilkuletnim więzieniem włącznie).
Z drugiej strony warto pamiętać, iż koty (podobnie jak inne zwierzęta) pełnią w przyrodzie istotną rolę – również w punktu widzenia człowieka. Niewątpliwie jedną z nich jest polowanie na myszy i szczury, które chętnie osiedlają się blisko naszych domostw oraz w samych domach. W wielu przypadkach już samo regularne bywanie kota w naszym przydomowym ogródku wystarczy, by skutecznie odstraszyć myszy mające ochotę zakwaterować się w naszych domach.

Jak możemy pomóc bezdomnym kotom?

Przede wszystkim nie utrudniajmy tym zwierzakom życia i nie róbmy krzywdy. W wielu miastach organizowane są ponadto akcje, w ramach których można odebrać w urzędzie miasta czy np. schronisku dla zwierząt budy dla bezpańskich kotów, które możemy postawić na swoim terenie. Jeśli chodzi o dokarmianie tych zwierzaków – najlepszym rozwiązaniem będzie chyba skorzystanie z gotowej karmy dla kotów (suchej lub mokrej). Jeśli już decydujemy się, na podanie czegoś z „ludzkiego jedzenia”, pamiętajmy by jedzenie nie zawierało soli (lub tylko w śladowej ilości) oraz było świeże. Absolutnie nie powinniśmy dokarmiać zwierzaków zepsutą żywnością – gdyż może ona spowodować nawet śmiertelne zatrucie.
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]