Aktualności wróć do listy
28.06.2019

A co dają dziecku tradycyjne zabawki?

Ostatnio wyjątkowo uczepiliśmy się tradycyjnych zabawek i faktu, że większość współczesnych dzieci nie ma pojęcia co z nimi zrobić. Oczywiście wielu naszych czytelników stwierdzi, że są one anachroniczne, kosztowne i wymagają z naszej strony więcej zachodu, niż elektroniczne gadżety… Tego komentować nie będziemy. Wolimy zwrócić uwagę na korzyści, związane z ich używaniem przez nasze pociechy.
Od kilku artykułów snujemy rozważania na temat dlaczego dzieci współcześnie rzadko i niechętnie sięgają po tradycyjne zabawki i nie wykazują wobec nich zainteresowania… Dlaczego tak jest w pewnym stopniu omówiliśmy. A jakie są właściwie korzyści z używania tradycyjnych zabawek?
Wbrew powszechnej opinii, zabawa, zwłaszcza w przypadku dziecka pełni znacznie więcej funkcji niż tylko rekreacja i wypełnienie czasu. W przypadku tradycyjnych form zabawy wspomnieć możemy:
  • Rozwój wyobraźni w różnych aspektach.
  • Uspołecznienie dziecka – bawiąc się (czy to z kolegami, czy też np. z wykorzystaniem lalek, pluszaków, itp. – oczywiście najlepiej z drugą osobą) dziecko wciela się w różne role społeczne, uczy się rozmowy, nawiązywania kontaktu z innymi.
  • Zabawa klasycznymi zabawkami przyczynia się też do rozwoju emocjonalnego dziecka – które uczy się w sposób akceptowalny społecznie wyrażać swoje uczucia. Z zabawach np. konstrukcyjnych, czy grach, dziecko rozwija swoją cierpliwość, uczy się planowania, itp. Czasami zabawa może też pełnić funkcje terapeutyczne.
  • Sięgnięcie po klasyczne gry i zabawki jest niepowtarzalną okazją by oderwać nasze dziecko od ekranu komputera czy telewizora, przy okazji wymuszając w mniejszym czy większym stopniu jego aktywność ruchową, czy choćby manualną.
  • Wiele klasycznych zabawek motywuje dziecko do wyjścia z domu (czy to, by pobawić się nimi na dworze czy choćby, by pokazać zabawkę znajomym) – poczynając od prostych przyrządów sportowych, przez różnorodne gry, aż po np. klasyczny latawiec.
  • Zabawa tradycyjnymi zabawkami, to również świetny trening np. przed nabyciem zwierzaka – dziecko może „opiekować” się np. pluszakiem, czy zabawką interaktywną, którą np. umownie będzie musiało karmić czy odpowiednio chwytać biorąc na ręce.
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
3.
Paweł GołeckiGóralski zew
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
10.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
11.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Duet KaroPowiedz mi

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]