Aktualności wróć do listy
10.09.2021

Bezpieczeństwo dziecka – uwaga na nieznajomych

Z pewnością nie odkryjemy Ameryki stwierdzając, że małe dziecko nie powinno pozostać bez nadzoru nawet przez kilka sekund. Hmm, o ile w przypadku maluchów to oczywiste i wymagane przez prawo, gorzej z nieco starszymi dziećmi, które teoretycznie mogą już same uczęszczać do szkoły, wychodzić na podwórko i zostawać w domu. Niestety już pobieżne obserwacje wskazują na to, że większość z tych dzieci nie ma pojęcia o zachowaniu choćby podczas spotkania z obcą osobą…
Dla wielu z nas zachowanie choćby przy okazji spotkania osoby nieznajomej na ulicy wydaje się oczywiste (no dobrze – wydaje się… bo słysząc o niektórych porwaniach i napaściach na dorosłe osoby, można mieć wątpliwości). Tak czy inaczej my jesteśmy dorośli, patrzymy na pewne sytuacje przez pryzmat osobistych doświadczeń, edukacji, przeczytanych książek, widzianych filmów, itp. Pamiętajmy jednak, że w tym względzie nasze dzieci, są po prostu niezapisaną kartą. Tym samym nie oczekujmy, że dziecko po przekroczeniu 7. roku życia nagle dozna olśnienia i będzie wiedziało, jak ma postępować w sytuacjach zagrożenia. Podstawą jest niewątpliwie rozmowa i nasz przykład – i to bynajmniej nie raz na rok.
  • Od najmłodszych lat tłumaczmy dziecku, że absolutnie samo nie może zapuszczać się w odludne okolice, czy niebezpieczne miejsca (podawajmy konkretne przykłady). Uzasadniajmy nasze zakazy, odwołujmy się do przykładów – niestety, nawet jeśli są tragiczne.
  • Tłumaczmy, jak należy postępować, gdy na ulicy, np. w drodze do czy ze szkoły dziecko zaczepia ktoś obcy. Empatia empatią, niemniej w przypadku dziecka bezpieczeństwo jest najważniejsze – przypomnijmy, że dziecko nie może rozmawiać z obcym, udzielać mu informacji o sobie. Najlepiej w ogóle nie powinno rozmawiać z obcym lub ewentualnie grzecznie przeprosić. By jednak nie zostawiać bez pomocy osoby w potrzebie, nauczmy dziecko, by poprosiło o pomoc czy zainteresowanie daną osobą pierwszą napotkaną znajomą dorosłą osobę (np. pracownika szkoły po przybyciu do niej).
  • Podkreślajmy, by dzieci trzymały się z daleka zwłaszcza od zwalniających i zatrzymujących się nieopodal samochodów i osób, które wychylają się z nich pytając o drogę, a już tym bardziej nakłaniających do wejścia do samochodu. Dziecko nie powinno absolutnie wdawać się w żadną dyskusję, absolutnie nie zbliżało się do samochodu.
  • Uczulmy dzieci, by absolutnie nie przyjmowały żadnych prezentów, poczęstunków itp. od obcych. Oczywiście pamiętajmy o uzasadnieniu – tu znów nie obawiajmy się nawet drastycznych przykładów (czy z życia, czy choćby z filmów i bajek – które często bardziej przemawiają do dziecka).
  • Podkreślmy, by dzieci absolutnie nie dały się nabrać na bardzo częstą metodę wabienia na „małe zwierzątko” – czyli ściągania go gdziekolwiek pod pozorem zobaczenia małych kotków, piesków, potrzebującego zwierzaka.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]