Aktualności wróć do listy
01.02.2019

Bezpieczne ferie

W niektórych województwach trwają w najlepsze, w innych dopiero się zbliżają długo wyczekiwane ferie zimowe. Podobnie jak letnie – dla naszych dzieci (i części z nas) długo wyczekiwany, wymarzony czas, dla innych powód do niepokoju, gdyż znów nie jesteśmy pewni, czy nasze dzieci będą bezpieczne…
Bezpieczeństwo naszych dzieci i wnuków niemal nieustannie spędza nam sen z powiek. A w czasie ferii i wakacji często doprowadza nas na skraj obłędu. Oczywiście w tym momencie wielu stwierdzi, że przesadzamy i nie ma o co się martwić. Niemniej rzeczywistość pokazuje, że kreatywność, pomysłowość a zarazem brak myślenia o konsekwencjach swoich czynów u dzieci właściwie nie ma granic (i niestety z pokolenia na pokolenie jest gorzej a nie lepiej – dojrzałość emocjonalna i społeczna jakoś nie poszła w przewidywanym kierunku).
Jedną kwestią jest troska o bezpieczeństwo, gdy nasze pociechy pozostają na ferie w domu (co jest dosyć częstym zjawiskiem – ostatecznie ferie zimowe nie są specjalnie długie). Jeżeli akurat mamy urlop, czy po prostu nie pracujemy, to problem jest mniejszy – możemy doglądać nasze dzieci przez cały czas… Oczywiście nie chodzi o to, by chodzić za nastolatkiem krok w krok, ale jesteśmy w stanie wyłapać jakieś niepokojące zmiany, nietypowe wyjścia, itp. W przypadku młodszego dziecka możemy sami częściowo zadbać o organizację wolnego czasu i zaproponować różne formy.
Niezależnie jednak od tego, czy mamy dla dziecka dużo czy mało czasu, warto przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – i to zarówno w przypadku maluchów, jak też dorastającej młodzieży. Jak już wielokrotnie pisaliśmy, niewątpliwie nie może to nastąpić w formie naszego monologu, utrzymanego w formie przykrej reprymendy – bo możemy być pewni, iż skutek będzie raczej odwrotny.
Niewątpliwie dobrym punktem wyjścia do takiej rozmowy są najróżniejsze wypadki i niebezpieczne sytuacje, o których mnóstwo mówi się w mediach (stanowiące nośny temat szczególnie w okresach poprzedzających ferie i w ich trakcie) – jak wypadki na lodzie i śniegu, wypadki komunikacyjne, pogryzienia przez psy, itp. W przypadku młodszego dziecka najważniejsze jest skupienie się za zasadach bezpiecznego zachowania i wskazanie na możliwe tragiczne konsekwencje danych czynów. W przypadku starszego, bardziej przemówi do wyobraźni wspólna analiza danego wydarzenia, jego prawdopodobnych przyczyn, przebiegu i skutków – coś na wzór śledztwa (forma powinna wydać się dziecku interesująca, a zarazem głębiej zapadnie w pamięć). Oczywiście nie możemy zapominać tu o kolejnym zagrożeniu, jakim są narkotyki, dopalacze i inne substancje psychoaktywne, po które szczególnie w okresie laby i rozprężenia mogą być kuszące. Również w tym przypadku możemy zastosować podobną strategię.
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej cz.2 [głosujemy raz na dobę]