Aktualności wróć do listy
02.10.2020

Czas na zajęcia pozalekcyjne?

Początek roku szkolnego to jednocześnie czas rozpoczęcia przez nasze pociechy zajęć pozalekcyjnych. Oczywiście zgodnie z modą z ostatnich kilku lat, najlepiej, by były to zajęcia z kilku dziedzin, odbywające się codziennie, nawet w weekendy…
Oczywiście im nasze dziecko lepiej i bardziej wszechstronnie wykształcone, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że nasze dziecko nie jest cyborgiem, doba ma tylko 24 godziny, a zadania domowe i przygotowanie do lekcji szkolnych jest w stanie już bez zajęć dodatkowych skutecznie wypełnić dobę…
Wybierając zajęcia dodatkowe dla naszego dziecka powinniśmy brać pod uwagę dwa kryteria – zainteresowania oraz zdolności naszego dziecka, a z drugiej strony jego trudności szkolne. Mówiąc wprost – chyba nie ma sensu zapisywać dziecka na kilkanaście zajęć dodatkowych, jeśli ma ogromne problemy z np. matematyką i fizyką, otrzymując z tych przedmiotów fatalne oceny. Niestety w przypadku trudności szkolnych dziecka przede wszystkim powinniśmy postawić na zdiagnozowanie ich źródła oraz sprawną pomoc (zajęcia wyrównawcze w szkole, w ostateczności korepetycje lub kursy dedykowane właśnie uczniom z trudnościami w określonej dziedzinie). Nie chodzi o to, by dziecko miało same piątki, ale by nie musiało się stresować (a my przy okazji) przejściem z klasy do klasy oraz udziałem w danych zajęciach w szkole, jednocześnie ślęcząc w domu godzinami nad materiałem, którego samodzielnie nie ogarnia.
Drugim kryterium są rzeczywiste zainteresowania dziecka i jego pasje – jeśli my w dzieciństwie marzyliśmy o kursie rysunku, nie znaczy to, że akurat nasze dziecko też o tym marzy i ma uzdolnienia w tym kierunku. W tej sytuacji chyba nie warto wlec dziecka po tego rodzaju zajęciach, podczas gdy np. kocha muzykę, sport lub fascynuje się przyrodą. Zajęcia związane z rzeczywistymi pasjami naszego dziecka rzeczywiście mogą przynieść efekty, a dla dziecka będą atrakcyjną odmianą od szarej szkolnej rzeczywistości, a nie kolejnym przedmiotem do „zaliczenia”.
W tym roku musimy pamiętać o jeszcze jednym kryterium – czyli pandemii koronawirusa. Mówiąc wprost – jeśli zajęcia nie są koniecznie potrzebne (z wyżej wymienionych przyczyn lub kontynuacji zajęć trwających od kilku lat), odpuśćmy sobie. Po co narażać dzieci na styczność z kolejnymi grupami, przebywanie w warunkach sprzyjanych potencjalnemu ryzyku? Choć zachęcamy do unikania komputera, może akurat w tym roku warto pomyśleć ewentualnie o jakimś kursie online?
 
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę