Aktualności wróć do listy
13.01.2023

Dziecko bezpieczne zimą – by nie zostać na lodzie (lub pod lodem)

Hurra! Ferie coraz bliżej! Oczywiście zależy w jakim województwie – choć tak czy inaczej, nawet do tych najodleglejszych nie pozostało nadmiernie wiele czasu… No właśnie – dzieci się cieszą, a my odczuwamy lekki niepokój.
Nadeszły dziwne czasy – o ile kiedyś fakt, że dziecko spędza większość czasu na dworze stanowiło normę i większości rodziców i dzieci nie wprawiało w niepokój, obecnie sytuacja jest dokładnie odwrotna. To znaczy – dziecko na podwórku to ewenement, natomiast każde jego wyjście sprawia, że nawet stoikom włos się jeży na głowie. Nasza nadwrażliwość? Hmm – niekoniecznie. Po prostu zmieniły się czasy – dawniej nawet jeśli dziecko wpadło na głupi i ryzykowny pomysł, w dodatku popierany przez kumpli, dzieci na przysłowiowym podwórku było na tyle dużo, że po pierwsze miały szansę odwieźć szaleńców od głupich pomysłów, po drugie – w razie jakiegoś wypadku – momentalnie powiadomić dorosłych. Poza tym na podwórku było bezpieczniej (mniej samochodów, substancji psychoaktywnych, itp.). No i wreszcie – dzieci wychodząc na podwórko na co dzień, miały jakiś naturalny instynkt samozachowawczy, w wielu przypadkach chroniący przed najbardziej niebezpiecznymi zachowaniami. Obecnie wszystkie te czynniki uległy zmianie.
No dobrze – nadchodzą ferie, może tym razem w końcu z zimową aurą. My będziemy podejmować bohaterską próbę wygonienia dzieci, do wyjścia na podwórko lub załatwimy im krótki wyjazd na zimowisko. Warto jednak przy tej okazji – i to z wyprzedzeniem – przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa (zwłaszcza, że przy ostatnich lichych zimach jakoś sami o nich zapominamy).
Uwaga na lód!
  • Skoro zima i mróz, naturalną atrakcją stają się dla dzieci wszelkie zamarznięte powierzchnie – niestety nie tylko lodowiska (których na domiar złego w tym roku jest wyjątkowo mało).
  • Przypomnijmy, że pod żadnym pozorem, ani w butach, ani na łyżwach, ani na sankach, nie wolno dzieciom wkraczać na powierzchnię zamarzniętego zbiornika wodnego – niezależnie, czy to spore jezioro, staw, czy nawet sadzawka czy niezidentyfikowana powierzchnia (gdy nie wiadomo, co znajduje się pod lodem).
  • Od jeżdżenia na lodzie są wyłącznie przeznaczone do tego lodowiska.
  • Ewentualnie – jeśli jesteśmy sami szczęśliwymi posiadaczami ogródka, w czasie mrozów możemy spróbować przygotować dla naszych dzieci miniślizgawkę we własnym ogródku – wylewając wodę na niewielkiej powierzchni, oczywiście w miejscu, w którym nikt (w tym inni domownicy), przechodząc przypadkiem nie ujadą.
  • Przypomnijmy, że jeśli dziecko zobaczy kogoś, kto jednak wchodzi na powierzchnię zamarzniętego zbiornika wodnego, powinny jak najszybciej powiadomić profilaktycznie kogoś dorosłego.
  • Oczywiście dziecko widząc wypadek na powierzchni zamarzniętego jeziora (czy to czyjś upadek, czy załamanie się lodu), absolutnie nie może wchodzić na jego powierzchnię by udzielić pomocy – powinno jak najszybciej wezwać pomoc (telefon na 911, powiadomienie dorosłych – którzy oczywiście też nie powinni sami wchodzić na powierzchnię zbiornika).
Kto fajruje w kwietniu?
Kto fajruje w kwietniu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
4.
Damian HoleckiCanto Della Terra
5.
Alpina ShowMoja Lady
6.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
7.
StachLusia
8.
Izabela FojcikNa zawsze Ty i ja
9.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
10.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
11.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
12.
Golden MixTańczę dla Ciebie
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Kamil Roch Karolczuk, Joanna WojtaszewskaNinon, ach uśmiechnij się
15.
AlinaNic na siłę

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę o wiośnie [głosujemy raz na dobę]