Aktualności wróć do listy
04.09.2020

Gdy jakoś trudno dostosować się do szkolnej rzeczywistości...

Od początku naszego portalu na początku roku szkolnego z uporem wracamy do jednej kwestii – mianowicie trudności adaptacyjnych naszych dzieci. Dla wielu z nas na pozór to wyimaginowany problem, ale kwestia dotyczy naprawdę sporej grupy uczniów. A w tym roku (co możemy powiedzieć z całą pewnością bez analizy badań naukowych) – problem będzie dotyczył znacznie szerszej grupy…
O trudnościach adaptacyjnych dziecka piszemy na ogół w nawiązaniu do rozpoczęcia nowego etapu edukacji – czyli pójścia do szkoły, rozpoczęcia edukacji w klasie 4. szkoły podstawowej, pójścia do szkoły średniej, czy ewentualnej zmiany placówki – np. w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. Oczywiście o samych przyczynach zjawiska można śmiało napisać książkę. Mówiąc najprościej, zwyczajowo trudności adaptacyjne dotyczą problemu z przystosowaniem się do nowego środowiska, wymagań, czynników stresujących (a tych akurat w szkole nigdy nie brakuje). Zwyczajowo można wspomnieć takie elementy, jak zmiana nauczyciela, nowe wymagania, testy, sprawdziany, kartkówki, odpowiedź przy tablicy, konieczność przebywania w szkole przez długie godziny, jak też rozstania z bliskimi na cały dzień oraz oczywiście koledzy – którzy często stają się główną przyczyną niechęci do szkoły. W tym roku dochodzi jeszcze jeden bardzo złożony czynnik, czyli nieszczęsna pandemia i wszystkie związane z nią obostrzenia. Już sama lista dodatkowych nakazów i zakazów nawet nas dorosłych mogłaby wprowadzić w niezły stres i frustrację, a co dopiero uczniów podstawówki. Dodajmy do tego, że zwłaszcza uczniowie klas początkowych szkoły podstawowej do tej pory byli przyzwyczajeni do niemal stałej obecności w szkole rodziców – jeśli nie swoich, to akurat rodziców najlepszego kolegi. Zobaczenie kogoś z bliskich choćby przez chwilę dla dzieci z lękiem separacyjnym często jest bardzo budująca i znacznie ułatwia przyzwyczajenie do nowej sytuacji. Niestety z uwagi na bezpieczeństwo sanitarne, obecność rodziców w szkole dopuszczalna jest teraz epizodycznie.
Nawiązując do pandemii – dodajmy, że z uwagi na półroczną przerwę w szkolnej edukacji, trudności w przystosowaniu się do szkoły mogą mieć też uczniowie dowolnej klasy, którzy do tej pory specjalnych tendencji do tego rodzaju zaburzeń nie wykazywali – ostatecznie nauka w domu, w obecności kogoś z bliskich to zupełnie co innego (zwłaszcza, że – co oczywiście jest niedopuszczalne) wielu z nas w tym trudnym czasie wyręczało pociechy w odrabianiu lekcji.
 
Kto świętuje w marcu?
Kto świętuje w marcu?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Edek DworniczekOdyseja do gwiazd
2.
Paweł GołeckiGóralski zew
3.
Dawid JaniakNie przestanę kochać Ciebie
4.
Ryszard SawickiOstatni wakacyjny dzień
5.
Damian HoleckiCanto Della Terra
6.
StachLusia
7.
Alpina ShowMoja Lady
8.
Michalina Starosta i Marcin JanotaWróć do mnie Kochany
9.
Golden MixTańczę dla Ciebie
10.
Proskauer EchoPrzyjmij dziś te czerwone róże
11.
Duet KaroPowiedz mi
12.
Stiff CapellaBo mi dobrze tu
13.
Edek SikoraNiebieskie łąki
14.
Chris OxforduoTaka będzie wiosna
15.
Dominika i Janusz ŻyłkaTo dla Ciebie

Sonda

Wybierz najlepszą piosenkę z kobiecym imieniem w roli głównej [głosujemy raz na dobę]