Aktualności wróć do listy
19.03.2021

Gdy nasze dziecko nie mówi prawdy

Nikt nie lubi być okłamywany, a już szczególnie przez członka swojej rodziny, a szczególnie dziecko. Niewątpliwie to bardzo poważny problem wychowawczy. Pytanie, jakie mogą być przyczyny zjawiska.
O kilku przyczynach, z powodu których dziecko kłamie, wspomnieliśmy ostatnio. Niemniej, jak nietrudno się domyślić, powodów okłamywania nas (i innych osób) przez nasze dziecko jest znacznie więcej. W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym i starszych, kłamstwa niemal zawsze mają miejsce z pełną świadomością czynu i premedytacją.
  • Często – podobnie jak u dorosłych – przyczyną kłamstwa jest chęć ukrycia czegoś lub zepchnięcia winy na kogoś innego. Wynika to z kolei ze wspomnianych już obaw przed konsekwencjami danego czynu.
  • Oczywiście zdarza się, iż dzieci kłamią dla uzyskania korzyści – przypisania sobie czyichś zasług, itp.
  • Nierzadko zdarza się, że dzieci zwyczajnie nie widzą nic złego w kłamstwie, uznają je za coś naturalnego, co pozwala odnieść więcej korzyści niż strat.
  • Wspomnieliśmy już o niewłaściwym przykładzie z naszej strony, jako jednej z podstawowych przyczyn nieprawidłowych postaw u naszych dzieci. Nie możemy też zapomnieć o naszych nadmiernych wymaganiach i ambicjach. Jeśli pomimo podejmowanych wysiłków, jesteśmy niezadowoleni z osiągnięć szkolnych (czy na zajęciach dodatkowych) naszej pociechy, trudno się dziwić, że dziecko woli nas okłamać by mieć spokój czy nawet nas nie niepokoić.
  • Wielokrotnie przyczyną kłamstw jest też chęć zaimponowania rówieśnikom – szczególnie, w przypadku dzieci, które znalazły się w nowym środowisku lub nie są akceptowane przez rówieśników. W takich przypadkach dzieci (czy młodzież) zaczynają zmyślać na temat rodzinnego majątku, zatrudnienia swoich rodziców czy np. wakacyjnych podróży.
  • W przypadku starszych dzieci i nastolatków, okłamywanie nas może wiązać się z usilnym poszukiwaniem prywatności – dzieci nadmiernie inwigilowane i krytykowane przez nas, nie odczuwające z naszej strony zaufania, będą prowadziły do zwiększonej skrytości i oszukiwania nas.

 
Kto ma Urodziny w maju?
Kto ma Urodziny w maju?
Śląski Gwiazdozbiór
Śląski Gwiazdozbiór
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze
Słowniczek: z naszego na polski i z polskiego na nasze

Lista przebojów

1.
Kasia ESBeztroskie lata
2.
Damian HoleckiYou Raise Me Up
3.
Ewa CzajkaPokochaj mnie
4.
Stach i MagdalenaTysiąc róż Ci podaruję
5.
Teresa WernerBawmy się
6.
Izabela FojcikMam w Tobie miłość
7.
Krzysztof PietrekProste słowa dwa
8.
Aga i PiotrChcę oglądać z Tobą Świat
9.
Wesoła BiesiadaUśmiechnij się!
10.
Marta Skarba - WitaminaKochaj, całuj, przytul
11.
Proskauer EchoMoi Rodzice
12.
Marta Hawrot (Marta Oxforduo)Dream Of My Life
13.
Michalina StarostaPo siódme
14.
HarmonicZ Tobą na zawsze
15.
De SilversOcean łez

Sonda

Wybierz najpiękniejszą piosenkę o Matce cz.1 [głosujemy raz na dobę]